Koronawirus. Polacy zaczną ustawiać krzyże morowe? O to apeluje Biskup Płocka

Biskup Płocki Piotr Libera zaapelował do wiernych o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych oraz wspólną modlitwie w "intencji o uwolnienie świata od obecnej pandemii i jej skutków". Biskup wyszedł również z inicjatywą ustawiania krzyży morowych.

Piotr Libera wystosował list do swoich diecezjan oraz duchownych. Zwraca w nim uwagę na niepokojącą sytuację epidemiczną, a w szczególności na lawinowo rosnącą liczbę nowych przypadków zakażeń koronawirusem. - Choroba ta ponownie paraliżuje nasze codzienne życie, dotyka także księży utrudniając dostęp do sakramentów i ograniczając działalność naszych parafii - pisze biskup płocki.

Koronawirus w Polsce. Biskup Piotr Libera apeluje do wiernych i duchowieństwa. Chodzi o przestrzeganie zasad sanitarnych

Biskup Libera apeluje o wielką ostrożność oraz "ścisłe przestrzeganie norm sanitarnych w naszych kościołach, kaplicach, kancelariach oraz wszędzie tam, gdzie odbywają się jakiekolwiek spotkania międzyludzkie".

- Proszę, aby duszpasterze pamiętali i ciągle przypominali wiernym o obowiązku zasłaniania nosa i ust w naszych świątyniach podczas wszelkich zgromadzeń. Obowiązek ten dotyczy także innych wskazanych przez władze państwowe miejsc - można przeczytać w liście biskupa.

Piotr Libera dodaje, że wiernym należy zapewnić możliwość użycia środka dezynfekującego do dłoni przy wejściu do kościoła. - Apeluję również, aby z roztropnością i odpowiedzialnością, w trosce o zdrowie i życie ludzkie, szczególnie osób starszych i chorych, przestrzegać wszelkich innych zarządzeń władz państwowych i sanitarnych.

Biskup chce ustawiania krzyży morowych

Biskup wyszedł z propozycją rozważenia możliwości ustawiania krzyżów morowych. Według niego dałoby to możliwość wspólnej modlitwy o miłosierdzie i ocalenie. Krzyże morowe są znane w Polsce od końca XVIII wieku. Ich geneza sięga jednak XVI wiecznej Hiszpanii. Od zwykłych krzyży różnią się tym, że na pionowo ustawionym pniu znajdują się dwie poprzeczne belki.

Pierwotnie krzyże morowe były traktowane jako talizman chroniący przed nieszczęściami i chorobami. Ich popularność rosła w czasie zaraz. Na ramionach krzyża bardzo często umieszczano modlitwy o wstawiennictwo do świętych. Biskup Płocki chce, aby przy stawianych krzyżach modlić się do Zbawiciela świata.

Zobacz wideo „W naszym szpitalu leczymy COVID na oddziale geriatrii”
Więcej o: