Koronawirus. Zakaz jedzenia i palenia na ulicy. W strefie żółtej nie można ściągnąć maseczki

Obowiązujący w całej Polsce nakaz noszenia maseczek oznacza także zakaz palenia, picia i jedzenia w przestrzeni publicznej - informuje Wirtualna Polska. Z rozporządzenia ministra zdrowia wynika, że jedynym wyjątkiem od tej reguły są pociągi.

Od soboty 10 października obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia, które nakłada na wszystkich mieszkańców żółtych i czerwonych stref obowiązek zasłaniania ust i nosa. Ze względu na gwałtowny wzrost liczby zakażonych koronawirusem cała Polska jest taką strefą, a to oznacza, że maseczkę trzeba nosić wszędzie. 

Rzecznik GIS: Kupiony posiłek można zjeść gdzieś, gdzie maseczkę można zdjąć

Jak informuje Wirtualna Polska, w praktyce obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej jest równoważny z zakazem picia i jedzenia na ulicach czy w środkach transportu zbiorowego. Wyjątkiem od tej reguły są pociągi. Rozporządzenie ministra zdrowia mówi, że obowiązku zakrywania ust i nosa nie stosuje się w przypadku "spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu".

- Taki sam nakaz obowiązywał wiosną. Według obowiązującej wtedy interpretacji przepisy nie zawierały wyjątków, które pozwalałyby zdjąć maseczkę do jedzenia. Teraz też takich wyjątków nie ma, więc zasada jest taka sama - powiedział w rozmowie z money.pl rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.

Rzecznik GIS wyjaśnił, że bary sprzedające jedzenie na wynos wciąż mogą funkcjonować, ale klienci nie mogą zjeść posiłku na ulicy. Oznacza to, że z kebabem, gofrem czy lodami należy pójść do domu albo do samochodu i tam je zjeść. Obowiązek zasłaniania ust i nosa oznacza także zakaz palenia w przestrzeni publicznej. Na papierosa mogą pozwolić sobie tylko ci, którzy potrafią go zapalić, nie ściągając maseczki. 

Zobacz wideo Czy dojdzie do załamania systemu ochrony zdrowia? „Ogniskowo ono już występuje”
Więcej o: