1 listopada. Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe: Zróbcie wszystko, aby to nie wasze groby były odwiedzane

Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe opublikowało apel, w którym prosi, aby 1 listopada wstrzymać się od wizyt na cmentarzach. "Uprzątnijmy groby, zapalmy znicze w tygodniu poprzedzającym Święto Zmarłych lub tuż po tej dacie" - czytamy w dokumencie.

Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe pisze w swoim apelu, że święto Wszystkich Świętych to wyjątkowa uroczystość poświęcona pamięci naszych bliskich i pamięci narodowej, ale także ważne wydarzenie rodzinne. Podkreśla, że chęć odwiedzenia cmentarzy nie jest niczym dziwnym, jednak w tym roku sytuacja jest nadzwyczajna.

"Jedyne, co do tej pory utrudniało patogenowi rozprzestrzenianie to zachowanie higieny i dystans społeczny, unikanie większych zgromadzeń. [...] Nasze Stowarzyszenie apeluje do Państwa, by - kto tylko może, a zwłaszcza osoby w podeszłym wieku - nie narażać się na przebywanie w tłumie obcych osób!" - czytamy w piśmie.

PSP: Nie wiemy, kiedy i czy w ogóle powstanie lekarstwo na COVID-19

Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe przypomina, że wciąż nie ma szczepionki na koronawirusa i że nie wiadomo kiedy i czy w ogóle powstanie lek, który pozwalałby na leczenie COVID-19. Apelujący proponują także, żeby nie iść na cmentarz 1 listopada, ale w tygodniu poprzedzającym Wszystkich Świętych lub już po tym święcie.

"Zróbcie wszystko, aby w przyszłym roku w dniu 1 listopada móc odwiedzić groby, byście to Wy odwiedzali groby Bliskich, a nie Wasze groby były odwiedzane!" - podkreślają członkowie Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego. 

Zobacz wideo Święto Zmarłych. Czy będziemy mogli pójść na groby?
Więcej o: