ZNP pisze do premiera w obronie nauczycieli. "Rząd nie przedstawił strategii". Jest lista postulatów

Działacze Związku Nauczycielstwa Polskiego domagają się bezpiecznych warunków nauki i pracy w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych. Wystosowali list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym przedstawili listę postulatów.

"Mimo gwałtownego wzrostu zachorowań na COVID-19 w ostatnich tygodniach, rosnącej liczby szkół pracujących zdalnie lub hybrydowo i tragicznych informacji o śmierci nauczycieli z powodu koronawirusa, rząd nie przedstawił żadnej strategii dotyczącej ochrony zdrowia ponad 4,5 mln uczniów i 600 tysięcy nauczycieli oraz pracowników oświaty" - napisali działacze ZNP do premiera, przypominając, że zwracali się do niego także w sierpniu, wnioskując o wprowadzenie rozwiązań, które zwiększą bezpieczeństwo uczniów oraz wszystkich pracowników szkół.

ZNP przedstawił listę postulatów. Wśród nich mniejsze klasy i darmowe testy na koronawirusa

Związek Nauczycielstwa Polskiego ma kilka pomysłów na to, jakie zmiany należy wprowadzić w szkołach w związku z epidemią koronawirusa. Działacze chcą m.in. zmniejszenia liczebności klas. Domagają się także, aby dyrektorzy szkół mogli podejmować decyzję o czasowym nauczaniu w formie zdalnej lub hybrydowej, pomijając w tej procedurze sanepid. Wnioskują także, aby szkoły ze stref czerwonych przechodziły na nauczanie zdalne automatycznie.

Członkowie ZNP skarżą się także na niewystarczającą ilość środków czystości i dezynfekcyjnych. Chcą zwiększenia nakładów finansowych na oświatę, ponieważ koszty utrzymania szkół w czasie pandemii wzrosły. Domagają się także sprzętu ochrony osobistej, darmowych testów na koronawirusa i bezpłatnych szczepień na grypę dla wszystkich pracowników oświaty.

"Edukacja jest ważna, ale zdrowie i życie milionów uczniów i nauczycieli jest najważniejsze. Obowiązkiem państwa jest zapewnienie bezpiecznych warunków nauki i pracy uczniom, nauczycielom i pracownikom oświaty! Dlatego stanowczo domagamy się od rządu zapewnienia bezpiecznych warunków kształcenia w czasie pandemii" - czytamy w liście otwartym ZNP

Zobacz wideo Nauczyciel roku 2018: Nie ukryjemy się przed wirusem pod peleryną niewidką
Więcej o: