Warszawa, Lublin, Zielona Góra. Kolejne szkoły na nauczaniu zdalnym, chorują uczniowie i nauczyciele

Kolejne szkoły przechodzą na nauczanie zdalne, bo wśród uczniów i pracowników wykrywanych jest coraz więcej przypadków zakażenia koronawirusem. Sytuacja jest trudna m.in. w jednym z warszawskich liceów. Zamknięte zostały także szkoły w Lublinie, Zielonej Górze i Ustrzykach Dolnych.

W piątek 9 października Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że w specjalnym trybie nauczania pracuje już blisko tysiąc placówek. Ze statystyk MEN wynikało, że 811 szkół działa w trybie mieszanym, a 208 w trybie całkowicie zdalnym. Był to najwyższy wynik od początku roku szkolnego, ale wiele wskazuje na to, że rekord ten zostanie pobity. 

Zamknięto pierwszą szkołę w Warszawie. Chorują uczniowie

Jedną ze szkół, która została zamknięta z powodu koronawirusa, jest LXXV LO im. Sobieskiego w Warszawie. To pierwsza stołeczna placówka edukacyjna, która w całości przeszła na nauczanie zdalne. Liceum nie ma szczęścia od samego początku roku szkolnego. W pierwszych dniach września potwierdzono zakażenie koronawirusem u jednego z uczniów tej szkoły, później zakazili się inni uczniowie oraz nauczyciele. Pedagodzy wysyłani na kwarantannę prowadzili lekcje ze swoich domów. Uczniów obecnych w szkole pilnowały wówczas dodatkowe osoby - pisze "Gazeta Wyborcza"

W zeszłym tygodniu w LXXV LO im. Sobieskiego w Warszawie stwierdzono kilka przypadków koronawirusa. Dyrektorka placówki zdecydowała się na całkowite jej zamknięcie, przez dwa dni uczniowie nie mieli żadnych lekcji. Kiedy udało się jej porozumieć z sanepidem, ogłosiła, że w dniach 10-19 października 2020 r. lekcje będą prowadzone zdalnie.

Zamknięto szkołę w Ustrzykach Dolnych. Wśród zakażonych pracownicy i nauczyciele

Z powodu epidemii koronawirusa zamknięto także Szkołę Podstawową nr 2 w Ustrzykach Dolnych. Informację na ten temat przekazał burmistrz miasta Bartosz Romowicz. 

"W związku z potwierdzonym przypadkiem zachorowania na koronawirusa oraz kwarantanną niektórych pracowników i nauczycieli w Zespole Szkół Sportowych oraz Szkole Podstawowej nr 2 w Ustrzykach Dolnych, za zgodą Powiatowego Inspektora Sanitarnego, wspólnie z Dyrektorem, podjęliśmy decyzję o przejściu całej szkoły na naukę zdalną w dniach 12-16 października" - napisał na Facebooku.

Edukacja zdalna w lubelskiej podstawówce. Nie działa świetlica, biblioteka nie wypożycza książek

Na nauczanie zdalne przestawiła się także Szkoła Podstawowa nr 23 im. pamięci Majdanka w Lublinie. Uczniowie tej placówki nie wrócą do klas wcześniej niż w poniedziałek 19 października. Decyzję w tej sprawie podjął lokalny sanepid.

"W okresie zdalnej nauki nie pracuje świetlica szkolna, nie prowadzone jest wyżywienie zbiorowe, biblioteka nie realizuje wypożyczeni. Jest to podyktowane sytuacją epidemiologiczną w budynku szkolnym" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej szkoły

Nauczanie zdalne w zielonogórskim Lotniku. Mieszkańcy internatu musieli się wykwaterować

W Zielonej Górze na nauczanie zdalne przeszedł tzw. Lotnik, czyli IV Liceum Ogólnokształcące im. płk. pil. Eugeniusza Horbaczewskiego. Tam edukacja zdalna ma potrwać co najmniej do 21 października.

"Poszę wychowanków internatu o opuszczenie szkoły według obowiązujących zasad wykwaterowania. [...] Proszę uczniów i nauczycieli o sprawdzenie funkcjonowania sprzętu komputerowego i zgłoszenie ewentualnych uwag/potrzeb" - napisała wicedyrektor tej placówki Agnieszka Makarska

Zobacz wideo Jak dalej rozwinie się epidemia koronawirusa w Polsce?
Więcej o: