Koronawirus. Eksperci PAN apelują o przestrzeganie obostrzeń. "Inaczej za miesiąc spotka nas tragedia"

Interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 z Polskiej Akademii Nauk wydał dokument, w którym apeluje o przestrzeganie wprowadzonych przez rząd obostrzeń. Według ekspertów ignorowanie zaleceń sprawi, że epidemia wymknie się spod kontroli, a wtedy czeka nas lockdown, przeciążenie służby zdrowia oraz "przyszłość nie do pozazdroszczenia".

Interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk to grupa ekspertów stworzona pod koniec czerwca tego roku. Naukowcy zajmują się gromadzeniem i analizowaniem wszystkich danych dotyczących epidemii koronawirusa w Polsce. W związku z rosnącą liczbą zakażeń i ofiar eksperci zaapelowali o przestrzeganie wprowadzonych obostrzeń.

Eksperci PAN apelują o przestrzeganie obostrzeń. "Inaczej za miesiąc spotka nas tragedia"

"Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli. Musimy zdać sobie sprawę, że jeśli w tej chwili powszechnie i solidarnie nie zmienimy naszego lekceważącego postępowania, to za miesiąc spotka nas tragedia całkowicie zablokowanego systemu opieki zdrowotnej" - napisano na początku apelu zespołu doradczego. Eksperci zauważają, że w najbliższym czasie grożą nam sytuacje, w których ludzie będą umierać pozbawieni pomocy lekarskiej.

Naukowcy podkreślają, że koszty ponownego zamknięcia gospodarki będą ogromne i uderzą także w służbę zdrowia, dlatego ludzie powinni robić wszystko, by uniknąć takiej sytuacji. "Aby zapobiec najgorszemu, nie wystarczą same rządowe dekrety i wprowadzenie stanu wyjątkowego. To my, obywatele, wspólnie musimy podjąć działania, zmienić nasze zachowanie, aby uchronić najbardziej narażonych" - czytamy dalej.

Zalecenia zespołu doradczego PAN w związku z epidemią koronawirusa

W zaleceniach zespołu doradczego ds. COVID-19 znalazły się takie punkty:

  • nie pluj i nie kichaj na innych ludzi - kropelki emitowane przez osobę zakażoną będą zawierać wirus SARS-CoV-2 i przyczynią się do zakażenia innych. Konieczne jest zachowywanie 1,5 metra dystansu i noszenie maseczek, by zmniejszyć ryzyko transmisji wirusa;
  • przenieś spotkania ze znajomymi na otwartą przestrzeń;
  • podróżuj tylko, gdy jest to konieczne;
  • często myj ręce i jeśli to możliwe, stosuj środki odkażające;
  • jeśli źle się czujesz, nie wychodź z domu. Poczekaj do momentu, aż objawy całkiem znikną, a nawet odczekaj 1-2 dni dłużej;
  • jeśli zdiagnozowano u Ciebie COVID-19 lub straciłeś węch i smak, poinformuj o tym osoby, z którymi miałeś kontakt w ciągu dwóch dni przed pojawieniem się objawów - nie czekaj, aż zrobi to sanepid;
  • w miarę możliwości pomagaj sąsiadom i znajomym w trudnej sytuacji życiowej.

Zespół wydał też zalecenia dla pracodawców. Praca zdalna jest już teraz rekomendowana i to w jak największym możliwym zakresie. Jest też wymagana wobec pracowników przeziębionych lub tych, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Eksperci podkreślają, że ryzyko zakażenia w komunikacji miejskiej jest duże, dlatego należy ograniczyć przemieszczanie się pracowników. Pracodawcy zachęcani są również do tego, by sami dawali przykład restrykcyjnego przestrzegania obostrzeń.

Seniorzy z kolei powinni ograniczyć spotkania towarzyskie i unikać zatłoczonych miejsc. Ograniczenie kontaktu ma dotyczyć nawet spotkań rodzinnych.

"Jeśli nie zastosujemy się do powyższych zaleceń, narazimy na śmierć członków rodziny, bliskich i przyjaciół, a także Polskę na zapaść gospodarczą i cywilizacyjną. To z kolei sprawi, że swoją nieodpowiedzialnością zgotujemy teraźniejszym dzieciom, jak i przyszłym pokoleniom, przyszłość nie do pozazdroszczenia" - napisano na końcu apelu.

Zobacz wideo Cała Polska w żółtej strefie. Rząd ogłasza powrót niektórych obostrzeń
Więcej o: