Będzie jak we Włoszech? Dr Zieliński: Wydaje się, że Polacy przechodzą jednak troszkę lżej tę chorobę

W poniedziałek Łukasz Rogojsz rozmawiał z dr Jakubem Zielińskim z Zespołu Modelu Epidemiologicznego ICM UW o możliwych scenariuszach przebiegu epidemii koronawirusa. - Wydaje się, że Polacy przechodzą jednak troszkę lżej tę chorobę niż mieszkańcy Europy Południowej - powiedział.
Nie sądzimy, aby było tak źle, jak było we Włoszech czy Hiszpanii. Wydaje się, że Polacy przechodzą jednak troszkę lżej tę chorobę niż mieszkańcy Europy Południowej. Nie wiemy, dlaczego tak się dzieje, czy to przez jakieś infekcje, które przechodziliśmy, czy przez szczepienia czy różnice genetyczne, ale generalnie w Europie Środkowo-Wschodniej ona przebiega łagodniej

- powiedział dr Jakub Zieliński. Ekspert odniósł się do nagłego wzrostu liczby zakażeń w minionym tygodniu. Podkreślił, że spodziewane są duże wzrosty.

Ja tego wzrostu nie rozumiem, nie mamy jeszcze takich porządnych zestawień, one będą w ciągu kilku dni najwcześniej, żeby mieć powiedziane, co się stało, w jakich okolicznościach doszło do zakażeń. A to jest trudne, bo w tej chwili, przy tak dużej liczbie sanepid jest przeciążony i z bardzo dużym opóźnieniem przesyła te dane. Co więcej, teraz jest rozproszona ta epidemia, nie ma ognisk, więc zazwyczaj nie udaje się ustalić przyczyny zakażenia

- stwierdził ekspert Zespołu Modelu Epidemiologicznego ICM UW. Jak dodał, ostatni wzrost liczby zachorowań jest niepokojący, a eksperci szacują, że wykrywają zaledwie jedną dziewiątą zachorowań.