Czesi myślą o lockdownie. Pierwszy taki weekend - 4635 nowych zakażeń

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Czechach 4635 nowych zakażeń koronawirusem - podało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju. To najwyższy od początku epidemii wynik, jaki odnotowano w dzień wolny od pracy, gdy przeprowadza się mniej testów.

Po raz pierwszy została przekroczona symboliczna, weekendowa granica 3 tys. - podkreślają czeskie media. W minioną sobotę informowano o 2555 nowych infekcjach. Ta sobota jest także piątym dniem w całej historii epidemii w Czechach w rankingu najwyższych dobowych przyrostów zakażeń - zaznacza agencja CTK.

W czeskich szpitalach przebywa obecnie 2085 pacjentów z rozpoznanym Covid-19, 408 spośród nich jest w stanie ciężkim. Poinformowano też o zgodnie kolejnych 22 osób. Łącznie w Czechach z powodu koronawirusa zmarło dotąd 948 osób.

Całkowita liczba wszystkich zakażeń od marca, gdy w kraju potwierdzono pierwsze przypadki, wynosi obecnie 114 tys. Tzw. aktywnych zakażeń jest 58 tys.

W ocenie premiera Andreja Babisza wiele osób, którym służby sanitarno-epidemiologiczne zaleciły poddanie się testom, odłożyły to na później i zgłosi się po weekendzie. W sobotę wieczorem premier zaapelował o odpowiedzialność i zmianę postępowania. Babisz skrytykował też osoby, które wprawdzie noszą maseczki, ale nie zakrywają nimi nosów.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną rząd wprowadził stan wyjątkowy i wiele ograniczeń dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych i sportowych. Nie wyklucza się, że w Czechach zostanie wprowadzony lockdown podobny do blokady, jaka została ogłoszona w marcu, gdy ograniczono funkcjonowanie zakładów pracy oraz instytucji publicznych, a obywatelom nakazano pozostać w domu. Decyzje w tej sprawie mogą zapaść w poniedziałek na posiedzeniu rządu. Na kroki podejmowane przez rząd będą mieć wpływ opinie epidemiologów, z którymi konsultował się minister zdrowia Roman Prymula. Zapowiedział on uwzględnienie ich uwag.

Zobacz wideo Ile może jeszcze potrwać pandemia koronawirusa?

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: