Arcybiskup katowicki ma koronawirusa. Wiktor Skworc był na zebraniu plenarnym episkopatu

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc jest zakażony koronawirusem - poinformowała archidiecezja. Duchowny przebywa w izolacji. W tym tygodniu był on na Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Łodzi. Na zdjęciach widać, że obecni tam biskupi nie zawsze zachowywali dystans i nosili maseczki. Koronawirusa ma też marszałek województwa, który uczestniczył w obiedzie z biskupami.

Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej w piątek poinformowało o wykryciu koronawirusa u arcybiskupa Wiktora Skworca. "Informujemy, że wśród chorych na Covid-19 jest także abp Wiktor Skworc" - czytamy w komunikacie.

Archidiecezja podaje, że "metropolita katowicki po kilkudniowej kwarantannie przebywa aktualnie w izolacji domowej i podlega wskazaniom i procedurom służb sanitarnych". Nie poinformowano, czy duchowny ma objawy, a także kiedy dokładnie wykonano u niego test na koronawirusa i kiedy pojawiło się podejrzenie, że może być chory. Te informacje mają znaczenie, gdyż w poniedziałek i wtorek abp Skworc był w Łodzi na  Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. 

Biskupi bez maseczek i dystansu

O zebraniu zrobiło się głośno po tym, jak na oficjalnym Twitterze biura prasowego KEP opublikowano zdjęcie ze spotkania. Widać na nim wszystkich biskupów pozujących wspólnie do zdjęcia bez zachowania dystansu i maseczek. 

W reakcji na artykuły o zdjęciu biuro prasowe wydało oświadczenie, w którym napisano, że duchowni "poproszeni przez fotografa, zdjęli maseczki na moment wykonania wspólnego zdjęcia". Poza tym momentem miano "dochować wszelkich starań, aby były zachowane wszystkie możliwie dostępne środki bezpieczeństwa", w tym noszenie maseczek. 

Jednak na wielu innych zdjęciach widać, że w czasie zebrań czy mszy świętych - w których uczestniczył abp Skworc - biskupi nie zachowywali dystansu od siebie i nie mieli zakrytych ust i nosa. 

W odpowiedzi na zapytanie Gazeta.pl biuro prasowe KEP poinformowało, że "abp Wiktor Skworc jest w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi. Wszystkie zalecenia tych służb zostaną precyzyjnie wypełnione". "Jak dotąd, po przeprowadzeniu wywiadu, nie przekazały one wskazań o konieczności zastosowania kwarantanny lub wykonania testów przez innych biskupów poza rezydującymi w Archidiecezji Katowickiej" - czytamy w odpowiedzi. 

Krakowska "Gazeta Wyborcza" pytała tamtejszą diecezję, czy w związku z tym metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski został objęty kwarantanną. Ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik krakowskiej kurii, oświadczył, że "nikt na razie nie informował o zakażeniu arcybiskupa Skworca. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski nie jest w związku z tym objęty kwarantanną" i "od rana uczestniczy w uroczystościach religijnych".

Co więcej, abp Skworc nie jest jedyną osobą, która ma obecnie potwierdzone zakażenie koronawirusem i widziała się z biskupami podczas zebrania w Łodzi. W sobotę poinformowano, że marszałek województwa  łódzkiego Grzegorz Schreiber (PiS) ma koronawirusa. Tymczasem jak informuje "Dziennik Łódzki", Schreiber "gościł w poniedziałek na uroczystym obiedzie z okazji 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej, razem z setką biskupów". 

Więcej o: