Będą zalecenia dla wiernych przed 1 listopada. "Sytuacja jest ekstremalnie zmienna"

Rzecznik episkopatu poinformował, że KEP nie wydała jeszcze zaleceń dla wiernych dot. obchodzenia Uroczystości Wszystkich Świętych. - Sytuacja rozwija się dynamicznie i jest ekstremalnie zmienna - powiedział. Jak dodał, stosownego komunikatu można się spodziewać niedługo przed 1 listopada.

Rząd nie planuje odgórnie zakazać wstępu na cmentarze 1 listopada.  - Na pewno zamknięcie cmentarzy to nie jest rzecz, której byśmy chcieli. Jestem przekonany, że to nie nastąpi. To co, możemy robić, to apelować do wszystkich osób, by rozłożyć te wizyty na grobach naszych bliskich w czasie - powiedział w Radiu Zet wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 

Wszystkich Świętych. Episkopat przedstawi zalecenia dla wiernych

Nie są znane na chwilę obecną zalecenia Konferencji Episkopatu Polski dotyczące obchodzenia święta 1 listopada. -  Sytuacja rozwija się dynamicznie i jest ekstremalnie zmienna, więc na razie nie ma żadnego oficjalnego stanowiska ani konkretnych zaleceń co do Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, poza wezwaniem, by respektować zalecenia służb sanitarnych - powiedział Interii rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak.

Zobacz wideo Dziennikarz pyta premiera, czy nie powinien przeprosić Polaków. Ten w odpowiedzi pokazuje wykres

Dodał, że bliżej 1 listopada pojawi się w tej sprawie komunikat. Wytyczne będą uzależnione od tego, co postanowią służby sanitarne. - Apelujemy o rozsądek i stosowanie podstawowych reguł, takich jak zasłanianie ust i nosa, mycie i dezynfekcja rąk, dystans czy wietrzenie pomieszczeń - powiedział ks. Gęsiak.

Duchowny przypomniał, że o przestrzeganie zasad apelował episkopat w komunikacie po zebraniu plenarnym. Biskupi podkreślili m.in, że przyjmowanie komunii "na rękę" nie oznacza braku szacunku. 

Więcej o: