RCB: Polacy otrzymają alerty z obostrzeniami. Przypomnienie o maseczkach

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że mieszkańcy całej Polski otrzymają w piątek alert dotyczący obowiązku zasłaniania ust i nosa. W całej Polsce od soboty obowiązywać będzie strefa żółta. Dodatkowo niektóre miasta i powiaty znalazły się w strefie czerwonej.

"Od soboty 10.10 cały kraj objęty będzie żółtą lub czerwoną strefą epidemiczną. Dziś mieszkańcy całej Polski otrzymają Alert RCB z informacją o obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz linkiem z pozostałymi obostrzeniami" - napisało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na Twitterze.

Koronawirus w Polsce. RCB wyśle alert z przypomnieniem o obowiązku noszenia maseczek

Żółta strefa obowiązywać będzie od jutra w całym kraju, z wyjątkiem 38 powiatów, które znalazły się w strefie czerwonej. W całej Polsce wprowadzony zostaje obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Maseczki trzeba będzie zakładać nie tylko w sklepach czy autobusach, ale też na ulicy. Zwolnione z tego są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, potwierdzający niepełnosprawność. Brak maseczki dozwolony jest na terenie lasów, parków, zieleńców, ogrodów botanicznych czy plaży.

Rozporządzenie przewiduje zakaz działania dyskotek i klubów nocnych, ale też udostępniania powierzchni w barach, pubach czy innych pomieszczeniach zamkniętych. Liczba uczestników zgromadzeń wynosi nadal maksymalnie do 150 osób, jednak między manifestacjami musi być zachowana odległość co najmniej 100 metrów. W lokalach gastronomicznych w strefie żółtej na jednego klienta musi przypadać minimum 4 metry kwadratowe powierzchni. Dodatkowo wydarzenia sportowe i kulturalne mogą się odbyć, ale przy 25 proc. udziale publiczności. 

Dopiero od kolejnej soboty 17 października wprowadzone zostaje ograniczenie dotyczące liczby osób biorących udział w uroczystościach rodzinnych. W strefie żółtej na takich wydarzeniach może bawić się maksymalnie 75 osób, a w strefie czerwonej - 50 osób.

Zobacz wideo Odporność zbiorowa może nie zostać osiągnięta? "Reinfekcji nie można wykluczyć"
Więcej o: