Czerwona strefa. Jakie panują obostrzenia? O czym należy pamiętać?

Od soboty cała Polska objęta jest żółtą strefą, z wyjątkiem 32 powiatów i 6 miast, które sklasyfikowano w strefie czerwonej. Panujące tam obostrzenia będą ostrzejsze, niż w żółtych, a dodatkowo zmieniło się kilka zasad dotyczących ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

8 października premier Mateusz Morawiecki zapowiedział objęcie żółtą strefą całego kraju. W czerwonej strefie zostają jednak 32 powiaty i sześć miast.

 • Woj. kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski i Grudziądz;
 • Woj. lubelskie: powiaty janowski, łęczyński i włodawski;
 • Woj. łódzkie: powiaty bełchatowski i wieluński oraz Piotrków Trybunalski;
 • Woj. małopolskie: powiaty limanowski, myślenicki, nowotarski, suski i tatrzański;
 • Woj. mazowieckie: powiaty otwocki i szydłowiecki;
 • Woj. opolskie: powiat oleski;
 • Woj. podkarpackie: powiaty dębicki i mielecki;
 • Woj. podlaskie: powiaty białostocki i zambrowski oraz Suwałki;
 • Woj. pomorskie: powiaty kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot;
 • Woj. śląskie: powiat kłobucki;
 • Woj. świętokrzyskie: powiat kielecki i Kielce;
 • Woj. warmiński-mazurskie: powiaty bartoszycki, działdowski, iławski, ostródzki;
 • Woj. wielkopolskie: powiaty krotoszyński, międzychodzki, rawicki i wolsztyński;
 • Woj. zachodniopomorskie: Koszalin.

Czerwona strefa. Wydarzenia, lokale gastronomiczne, parki rozrywki i sanatoria

W czerwonej strefie do odwołania zakazana jest organizacja targów i kongresów, a także wszelkich wydarzeń kulturalnych, zarówno na świeżym powietrzu, jak i w zamkniętych przestrzeniach. Wszelkie wydarzenia sportowe (na stadionach, boiskach, polach golfowych, basenach czy klubach fitness) mogą być organizowane jedynie bez udziału publiczności.

Maseczki ochronne muszą nosić klienci lokali gastronomicznych do momentu zajęcia przez nich miejsca, a także obsługa. Ponadto obowiązuje limit 1 osoby na 4 mkw., a każdy taki obiekt może prowadzić działalność w godzinach 6-22. Ograniczenie to nie obowiązuje w przypadku usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.

Jeśli chodzi o aquaparki i baseny, dopuszczalne jest obłożenie obiektu wynoszące 75 proc. W siłowniach, klubach i centrach fitness obowiązuje z kolei limit jednej osoby na 10 mkw.

Całkowity zakaz działalności w czerwonej strefie dotyczy również wszelkich obiektów, takich jak wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne. Nie ma w tym przypadku znaczenia wielkość takiego miejsca. Działać za to mogą kina, jednak obowiązuje limit 25 proc. obłożenia obiektu. Ponadto widzowie muszą nosić maseczki i siedzieć w odstępie co najmniej 1,5 metra.

Zasady dotyczące sanatoriów, rehabilitacji i uzdrowisk są identyczne, jak w pozostałych strefach. Warunkiem uczestnictwa w turnusie jest uzyskanie negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 z materiału pobranego w terminie nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu.

Czerwona strefa. Zgromadzenia, kościół, wesela i komunikacja publiczna

Zgromadzenia w czerwonych strefach są dozwolone, jednak może w nich wziąć udział maksymalnie 150 osób, które muszą zachować 1,5-metrowy dystans i zasłaniać usta oraz nos. Wydarzenia organizowane w kościele mogą się odbyć jedynie w przypadku 50 proc. obłożenia budynku, zaś ich uczestnicy muszą nosić maseczki (poza osobami sprawującymi kult). W przypadku organizacji uroczystości na zewnątrz, niezbędne jest zachowanie dystansu i zasłanianie ust oraz nosa.

W weselach i innych uroczystościach rodzinnych może brać udział maksymalnie 50 osób. W transporcie zbiorowym z kolei może być zajęte 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej danego pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu niezajętych co najmniej 50 proc. miejsc siedzących. Pasażerowie muszą nosić maseczki.

Zakupy można robić tylko w maseczce, a ponadto należy nosić rękawiczki ochronne lub dezynfekować ręce. Podobnie jak w innych strefach, w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu w lokalu może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci. W trakcie zabiegu klient musi zasłonić usta i nos.

Zobacz wideo Cała Polska w żółtej strefie. Rząd ogłasza powrót niektórych obostrzeń
Więcej o: