Koronawirus. W gminie Mykanów wykryto zakażenie u nauczycielki. Pół tysiąca osób na kwarantannie

Około pół tysiąca osób trafiło na kwarantannę w gminie Mykanów. Wszystko za sprawą jednej nauczycielki, u której wykryto zakażenie koronawirusem. Nauczycielka pracowała w kilku placówkach edukacyjnych na terenie całej gminy.

Mykanów to niewielka gmina w województwie śląskim. W środę 7 października wykryto na jej terenie przypadek zakażenia SARS-CoV-2 u jednej z nauczycielek. Władze gminy natychmiast podjęły działania. Obostrzeniami objęto trzy szkoły podstawowe, dwa przedszkola, a na kwarantannę domową skierowano ok. 500 osób.

Koronawirus w Polsce. Pół tysiąca osób na kwarantannie. Zakażenie wykryto u jednej nauczycielki

- Mamy sytuację w tej chwili taką, że przedszkole w Kuźnicy Kiedrzyńskiej zostało zamknięte i dzieci przebywają w domu. To samo dotyczy szkoły w Broniszewie i wszystkie klasy tej szkoły i oddziały przedszkolne zostały zamknięte - powiedział Dariusz Pomada, wójt gminy Mykanów, na antenie Radia Jura. W przypadku Szkoły Podstawowej w Borownie wprowadzono naukę zdalną dla uczniów z klas 4-7 oraz częściowo w klasach 1-3. Podobne obostrzenia dotknęły Szkoły Podstawowej w Mykanowie.

Wójt dodał, że rodzice dzieci, które mogły mieć styczność z zakażoną nauczycielką, również zostali skierowani na kwarantannę. Na razie decyzja o przymusowej izolacji jest ustna, ale wkrótce oficjalną decyzję ma wydać miejscowy Sanepid. Kwarantanna ma potrwać do niedzieli.

Wojciech Pomada potwierdził, że prawdopodobnie od poniedziałku zostanie zamknięty Urząd Gminy dla interesantów. Mieszkańcy będą przyjmowani tylko przy biurze podawczym, znajdującym się na parterze budynku.

Obecnie na terenie województwa śląskiego nie ma ani jednej żółtej strefy. W powiecie kłobuckim ustanowiono czerwoną strefę. Powiat bezpośrednio graniczy z powiatem częstochowskim, gdzie leży gmina Mykanów. Od początku epidemii na Śląsku odnotowano 24 291 zakażeń koronawirusem oraz 582 zgony.

Zobacz wideo Ile może jeszcze potrwać pandemia koronawirusa?
Więcej o: