Prof. Anna Boroń-Kaczmarska w Porannej Rozmowie Gazeta.pl: Nowych szpitali na szybko się nie wybuduje

- Nowych szpitali na szybko się nie wybuduje, a pobyt w namiotach szpitalnych o tej porze roku jest czymś niezwykle trudnym i zagraża pogorszeniem stanu zdrowia tych, którzy cierpią na choroby układu oddechowego - mówi w Gazeta.pl prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka od chorób zakaźnych.

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska gościła w Porannej Rozmowie Gazeta.pl. - Na liczbę około 3 tys. wykrywanych nowych zakażeń SARS-CoV-2 (rozmowa odbyła się przed czwartkową informacją ministerstwa o 4 tys. zakażeń - red.) składa się również znaczna poprawa organizacyjna funkcjonowania pionu sanitarno-epidemiologicznego. Mówię głównie o możliwości badania, jest większa dostępność do testów - oceniła specjalistka od chorób zakaźnych i zdrowia publicznego. 

Lekarka była pytana o trudną sytuację polskich szpitali wobec dynamicznego wzrostu przypadków zachorowań na COVID-19. - Nowych szpitali na szybko się nie wybuduje, a pobyt w namiotach szpitalnych o tej porze roku jest czymś niezwykle trudnym i zagraża pogorszeniem stanu zdrowia tych, którzy cierpią na choroby układu oddechowego - stwierdziła. - Trzymajmy kciuki za wszystkich decydentów, którzy będą, roztropnie analizując określoną sytuację epidemiologiczną, przygotowywali bazę szpitalną - dodała.

"Musimy sami o siebie się zatroszczyć"

Jak podkreśliła, "epidemię w kraju i pandemię na świecie można ograniczać, ale nie mamy żadnego skutecznego środka, który by chronił przed zakażeniem". - Nie ma ani szczepionki, ani leku, który spowoduje szybką eliminację wirusa. Wszelkie poczynania, które zmierzają do ograniczenia szerzenia się zakażeń bazują na tym, co już wiemy. Musimy sami o siebie się zatroszczyć poprzez przestrzeganie tych znanych już zasad funkcjonowania w przestrzeni społecznej - powiedziała.

Więcej o: