Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia: Już 171 tys. osób w kwarantannie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że na kwarantannie znajduje się 171 251 osób. To największa liczba osób przebywających na przymusowej izolacji od maja bieżącego roku.

4280 nowych przypadków zakażeń oraz 76 zgonów - tak wygląda najnowszy bilans epidemii koronawirusa w Polsce. Oznacza to kolejny rekord nowych przypadków oraz zgonów spowodowanych przez COVID-19. Ministerstwo Zdrowia poinformowało również o wzroście liczby osób w kwarantannie. Od poprzedniego dnia wzrosła ona o 63 932 osoby.

Koronawirus w Polsce. Ponad 170 tys. osób w kwarantannie. "Okres pouczeń i upominania skończył się"

Liczba osób przebywających w kwarantannie wzrosła do 171 251. Rekord osób będących w tym samym czasie na przymusowej izolacji padł w maju. Przebywało na niej ponad 180 tys. osób. Od tego czasu liczba osób izolowanych stopniowo malała, aby w ciągu ostatnich tygodni ponownie wzrosnąć do niemal rekordowych poziomów. Ministerstwo Zdrowia poinformowało również, że nadzorem epidemiologicznym objętych jest 22 747 osób, hospitalizowanych jest 4 138 osób, a 296 osoby podłączone są do respiratorów.

W związku z rosnącą liczbą zakażeń, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział ostrzejsze kontrole przestrzegania obostrzeń sanitarnych.

- Okres pouczeń i upominania skończył się. Każdy, kto nie stosuje się do tych reguł, szczególnie mówimy o strefach żółtych i czerwonych, będzie karany mandatem. Także służby sanitarne są uczulone na to, że sklepy są takim miejscem, gdzie łatwo się zakazić. Jeżeli pracownicy tego sklepu nie będą tego przestrzegać, może dojść do zamknięcia takiego sklepu - powiedział Kraska na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

Jak wygląda kwarantanna domowa?

Kwarantanna domowa trwa 10 dni, jeżeli u pacjenta nie wystąpią żadne objawy zakażenia koronawirusem. Jeśli jednak u osoby izolowanej pojawią się pierwsze oznaki choroby, to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej powinien zadecydować o wydłużeniu kwarantanny. Izolacja nie może się zakończyć wcześniej niż na 13 dni od wystąpienia pierwszych objawów.

W czasie izolacji pacjent nie może opuszczać swojego domu, nawet na wyjście do sklepu, do lekarza lub z psem. Gdy osoba poddana kwarantannie ma bliskie kontakty z innymi osobami w domu, również one powinny poddać się kwarantannie. Na osoby, które nie przestrzegają kwarantanny, może być nałożona kara w wysokości nawet 30 tys. zł.

Zobacz wideo Prof. Maria Gańczak: Testowanie osób tylko pełoobjawowych nie jest dobre, jeśli chcemy kontrolować epidemię
Więcej o: