Co z dniem Wszystkich Świętych? Grzesiowski: Należy zamknąć cmentarze. Zabraknie łóżek dla ofiar wypadków

Czy w dniu Wszystkich Świętych cmentarze powinny być zamknięte? Doktor Paweł Grzesiowski uważa, że tak. Immunolog ostrzegł przed możliwością rozprzestrzeniania się koronawirusa w sytuacji, gdy Polacy będą podróżować na masową skalę.

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce rośnie z dnia na dzień w zastraszającym tempie. W czwartek 8 października padł kolejny rekord - stwierdzono 4280 nowych przypadków. Dzień wcześniej było ich 3003. W związku z lawinowym przyrostem liczby zakażonych wirusem SARS-CoV-2 coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, jak będzie wyglądać nadchodzący dzień Wszystkich Świętych. Immunolog dr Paweł Grzesiowski nie ma wątpliwości co do tego, że potrzebne są kolejne obostrzenia. 

Dr Grzesiowski: Nagle 20 milionów ludzi zacznie się przemieszczać po całej Polsce

- Okres Wszystkich Świętych należy rozłożyć na poszczególne weekendy, a 1 listopada zamknąć cmentarze. Trzeba zrobić wszystko, aby to święto nie odbyło się w tym roku w takiej formie jak dotychczas - powiedział w rozmowie z portalem Interia.pl.

Lekarz zaznaczył, że decyzję o zamknięciu cmentarzy trzeba podjąć z odpowiednim wyprzedzeniem, bo gdyby została ona ogłoszona 30 października, "ludzie dostaliby szału". 

- Zastanówmy się, Wszystkich Świętych to nie tylko wizyta na cmentarzu, to także spotykanie się całych rodzin, wspólne spędzanie czasu. Nagle 20 milionów ludzi zacznie się przemieszczać po całej Polsce. Co więcej, 1 listopada jest w tym roku w niedzielę, a zatem to będzie cały weekend. Jeśli dodamy do tego statystyki z poprzednich lat, zobaczymy też, ile wypadków drogowych jest w tym okresie. Wiele z tych osób musi trafić do szpitala. Czy znajdą się dla nich wolne łóżka? Obawiam się, że nie - powiedział dr Grzesiowski.

Zobacz wideo Święto Zmarłych. Czy będziemy mogli pójść na groby?

Minister zdrowia: Na cmentarzu jest obowiązek noszenia maseczki

Co na to obóz rządzący? Podczas konferencji prasowej we wtorek 6 października minister zdrowia Adam Niedzielski nie wspominał o planie zaostrzenia przepisów dotyczących cmentarzy.

- W tej chwili, jeśli państwo przeanalizują bieżące przepisy dotyczące obostrzeń w tym zakresie, to na cmentarzu jest obowiązek noszenia maseczki i on jest niezależny od strefy - mówił polityk. Podobne stanowisko zajął wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który powiedział w radiowej Trójce, że rząd nie planuje zamknięcia cmentarzy na 1 listopada. 

Niewykluczone jednak, że stanowisko władzy w tej sprawie jeszcze się zmieni. W czwartek 8 października o godzinie 13:30 ma się odbyć kolejna konferencja prasowa przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia. Można się spodziewać, że dziennikarze po raz kolejny zapytają o obchody dnia Wszystkich Świętych. 

Więcej o: