Koronawirus. Żółta i czerwona strefa w Polsce. Jakie obostrzenia obowiązują?

Liczba nowych przypadków oraz zgonów spowodowanych COVID-19 rośnie każdego dnia. Ministerstwo Zdrowia decyduje się na rozszerzenie działania żółtych i czerwonych stref w całej Polsce. Tym razem do żółtej strefy trafi również Warszawa. Jakie obostrzenia obowiązują w czerwonej i żółtej strefie? O czym należy pamiętać?

Wprowadzenie w Polsce żółtych i czerwonych stref jest realizacją polityki regionalizacji obostrzeń. Jeśli dany powiat znajdzie się w jednej z zagrożony stref, to wówczas obowiązują w nim szczególne obostrzenia sanitarne. Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, zapowiedział, że na nowej liście znajdzie się co najmniej 100 powiatów. Dodał również, że "na 99 proc. Warszawa znajdzie się w żółtej strefie". W związku z rosnącą liczbą zakażeń, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na zaostrzenie niektórych reguł obowiązujących w żółtych i czerwonych strefach. Nowe obostrzenia wejdą w życie dopiero od piątku 9 października.

Czerwona strefa - jakie obowiązują ograniczenia?

Osoby przebywające w czerwonej strefie muszą obowiązkowo korzystać z maseczek ochronnych. Obowiązek ten dotyczy zarówno zamkniętych pomieszczeń, jak i otwartych przestrzeni. Mieszkańcy "czerwonych powiatów" nie są zwolnieni z noszenia maseczek nawet przy zachowaniu dystansu społecznego.

O zasłanianiu ust oraz nosa należy pamiętać również w czasie korzystania z lokali gastronomicznych. Klienci barów i restauracji muszą mieć założoną maseczkę do czasu zajęcia miejsca, w którym będą jeść. Obowiązek zasłaniana ust i nosa obowiązuje również obsługę. Dodatkowo na każdego klienta powinny przypadać co najmniej cztery metry kwadratowe powierzchni.

W środkach transportu zbiorowego obowiązują ścisłe limity pasażerów. W autobusach, tramwajach i metrze można zająć wyłącznie 50 proc. miejsc siedzących albo 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu.

Surowe obostrzenia obejmują również organizację wesel i innych uroczystości rodzinnych. W strefie czerwonej na przyjęciu może się bawić tylko 50 osób. Do tej liczby nie wlicza się obsługi. W czasie wesela nie ma obowiązku zakrywania ust oraz nosa.

Podczas wydarzeń religijnych odbywających się w kościołach należy zakrywać usta i nos, a uczestnicy wydarzenia nie powinni przekraczać 50 proc. obłożenia budynku. Jeśli chodzi o wydarzenia religijne odbywające się na zewnątrz, to należy zachować dystans społeczny wynoszący półtora metra oraz zasłaniać usta i nos.

W strefach czerwonych można organizować wydarzenia sportowe tylko bez udziału publiczności. Obowiązuje również zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartej przestrzeni. Zakazana jest również organizacja kongresów i targów oraz działalność klubów nocnych i dyskotek.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuaży mogą wciąż działać, ale w lokalu mogą przebywać tylko klienci oraz obsługa. W kinie należy pamiętać o zasłanianiu ust oraz nosa oraz limicie zajętych miejsc wynoszącym 25 proc.

Żółta strefa - o jakich zasadach należy pamiętać?

W powiatach oznaczonych jako żółta strefa maseczki należy nosić:

  • w miejscach ogólnodostępnych - chyba że będzie zachowana odległość półtora m;
  • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej;
  • w obiektach handlowych lub usługowych;
  • w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu;
  • w środkach publicznego transportu zbiorowego.

W strefie żółtej w stosunku do transportu zbiorowego obowiązują łagodniejsze obostrzenia. W autobusach, tramwajach i metrze pasażerowie mogą zająć wszystkie miejsca siedzące albo 50 proc. miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu. W przypadku korzystania z barów i restauracji obowiązują te same reguły, co w strefie czerwonej.

W żółtej strefie wesela i inne uroczystości rodzinne można organizować przy zachowaniu limitu 100 osób. W czasie zabawy nie trzeba zakrywać ust oraz nosa.

Wydarzenia religijne odbywające się w zamkniętym pomieszczeniu i na wolnej przestrzeni można organizować w żółtej strefie bez limitu osób. Należy jednak pamiętać o zakrywaniu ust oraz nosa. Obowiązek ten nie dotyczy osób sprawujących kult.

W żółtych strefach jest dopuszczalne organizowanie wydarzeń sportowych i kulturalnych. W obu przypadkach widownia może być zapełniona tylko w 25 proc., jeśli publiczność nosi maseczki ochronne. Jeśli wydarzenie kulturalne odbywa się na wolnej przestrzeni, może w nim wziąć udział tylko 100 osób.

W salonach fryzjerskich, kosmetycznych oraz tatuaży obowiązują te same reguły, co w strefie czerwonej. Właściciele siłowni i klubów fitness muszą zadbać o to, aby na każdego użytkownika placówki przypadało co najmniej siedem metrów kwadratowych. W żółtej strefie kina mogą działać, pod warunkiem, że goście zajmą nie więcej niż 25 proc. miejsc oraz będą zasłaniać usta i nos.

Wszystkie aktualne obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych można znaleźć TUTAJ

Zobacz wideo Prof. Maria Gańczak: Testowanie osób tylko pełoobjawowych nie jest dobre, jeśli chcemy kontrolować epidemię
Więcej o: