Mateusz Morawiecki: 草速a strefa od 10 pa寮ziernika w ca造m kraju. Wraca obowi您ek noszenia maseczek

W czwartek Mateusz Morawiecki og這si, 瞠 w ca貫j Polsce obowi您ywa b璠zie strefa 鄴速a. Mieszka鎍y musz liczy si z dodatkowymi nakazami - zgodnie z wprowadzonymi przez rz康 obostrzeniami na terenie ca貫go kraju b璠zie obowi您ek noszenia maseczek tak瞠 na wolnym powietrzu.

8 października resort zdrowia poinformował o kolejnych 4280 osobach zakażonych koronawirusem i 76 ofiarach śmiertelnych COVID-19. - Do podwojenia liczby zakażeń będzie dochodziło co trzy dni - powiedział na początku konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Polityk argumentował, że w takiej sytuacji wprowadzenie kolejnych obostrzeń jest konieczne.

Zobacz wideo Cała Polska w żółtej strefie. Rząd ogłasza powrót niektórych obostrzeń

Cała Polska żółtą strefą - zmiany zaczną obowiązywać od soboty 

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od soboty 10 października strefą żółtą objęta zostaje cała Polska. - Z tą drugą falą koronawirusa musimy zmierzyć się w sposób kategoryczny. Mamy doświadczenia z wiosny i obserwujemy sytuację w innych krajach - dodał polityk. Wprowadzenie strefy ma zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Premier zaapelował o zachowywanie dystansu co najmniej 1,5 metra od innych osób oraz noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych. 

- Koronawirus atakuje naszych dziadków i rodziców. Chrońmy życie bliskich. Zachęcam seniorów do pozostawania w domach, by przemieszczanie się było tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Dzieci i wnuki - was zachęcam o dbanie o zdrowie waszych dziadków i rodziców - dodał Mateusz Morawiecki.

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych

Od 10 października w strefie żółtej, czyli w całej Polsce, wprowadzony zostaje obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych także na wolnej przestrzeni. W zgromadzeniach lub imprezach udział może wziąć maksymalnie do 75 osób. Na konferencjach, wystawach czy lokalach gastronomicznych obowiązuje limit jednej osoby na cztery metry kwadratowe. W siłowniach limit wynosi jedną osobę na siedem metrów kwadratowych.

W strefie czerwonej podtrzymany zostaje nakaz noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych. Dodatkowo lokale gastronomiczne będą mogły działać tylko do godziny 22 z wyjątkiem dostaw żywności i produktów wydawanych na wynos. Tak jak wcześniej w zgromadzeniach czy uroczystościach brać udział może maksymalnie 50 osób. W transporcie publicznym może być zajętych do 50 proc. liczby miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących (połowa miejsc siedzących musi być pusta). W strefie czerwonej obowiązuje też zakaz organizowania targów, kongresów, zawieszona zostaje działalność sanatoriów czy parków rozrywki. W kościołach i obiektach religijnych dopuszczalne jest 50 proc. obłożenie budynku.

Wi璚ej o: