Jasna Góra. 25 przypadków koronawirusa wśród zakonników. Zakazili się na rekolekcjach nad morzem

Jednym z ognisk zakażeń koronawirusa na Śląsku jest klasztor na Jasnej Górze - zakażenie wykryto u 25 zakonników. Swój początek ognisko miało aż nad morzem, gdzie w domu należącym do paulinów odbyły się rekolekcje dla zakonników.

Jasna Góra poinformowała, że 25 zakonników jest zakażonych koronawirusem. "Zostali oni odizolowani przez zakwaterowanie poza klasztorem i sanktuarium. Nie mieli kontaktu z wiernymi. Dwóch paulinów zostało hospitalizowanych. Pozostali zakonnicy są zdrowi. Podjęto wszystkie środki zapobiegawcze i zaostrzono reżim sanitarny na obszarze mieszkalnym Klasztoru" - podano. 

Jak wyjaśnia częstochowska "Gazeta Wyborcza", zaczęło się od paulińskich rekolekcji w należącym do zakonu domu w Łukęcinie (woj. zachodniopomorskie), w których udział wzięli także paulini z Częstochowy.

"Inny ich uczestnik - jak się później okazało - był zakażony, więc koronawirus się rozprzestrzenił" - czytamy. Po 11 dodatnich testach zdecydowano się na przebadanie wszystkich zakonników i świeckich pracowników klasztoru.

Sanktuarium pozostaje otwarte dla Pielgrzymów, program duszpasterski zasadniczo nie ulega zmianie. Uczestnicy liturgii zobowiązani są do zachowania dystansu społecznego, noszenia maseczek, częstego wskazania rąk.

Koronawirus w Polsce i na Śląsku

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 3003 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Od wczoraj z powodu COVID-19 zmarło osiem osób, a kolejnych 67 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 1188 osób.

Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w województwach mazowieckim, małopolskim i śląskim. Na Śląsku potwierdzono 286 zakażeń, łącznie koronawirusa wykryto u niemal 24 tys. Ślązaków. Do tej pory wyzdrowiało niemal 90 proc. osób. 

Zobacz wideo Sośnierz: Trzeba powołać pełnomocnika rządu do walki z epidemią
Więcej o: