Włochy. Stan wyjątkowy przedłużony do końca stycznia. Rząd wprowadza nowe obostrzenia

Rząd Włoch przedłużył do 31 stycznia przyszłego roku stan wyjątkowy, wprowadzony z powodu pandemii - ogłoszono w środę po obradach Rady Ministrów. Obecny dekret w tej sprawie obowiązuje do połowy października. Wydano też nakaz noszenia maseczek na zewnątrz.

Stan wyjątkowy został wprowadzony we Włoszech jako pierwszym kraju w Europie 31 stycznia tego roku po wykryciu dwóch pierwszych przypadków koronawirusa u chińskich turystów przybyłych do Rzymu z miasta Wuhan, epicentrum epidemii.

Ponadto podczas środowego posiedzenia rząd Giuseppe Contego postanowił we wchodzącym natychmiast w życie rozporządzeniu, że w całym kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek również na otwartej przestrzeni w przypadku, gdy jest się w pobliżu osób, z którymi razem się nie mieszka. Maseczkę trzeba mieć zawsze przy sobie - zarządzono.

Regiony nie mogą zmniejszyć obostrzeń

Władze poszczególnych regionów - zdecydował rząd - nie mogą złagodzić ogólnokrajowych rozporządzeń. Mają natomiast prawo do tego, by wprowadzić dodatkowe obostrzenia, gdyby wymagała tego sytuacja.

Utrzymano w mocy także inne przepisy, w tym konieczność dezynfekcji rąk i pozostania w domu, gdy temperatura ciała wynosi powyżej 37,5 stopnia.

W najbliższych dniach wszystkie opracowywane obecnie przepisy zostaną ogłoszone w nowym dekrecie.

Znaczny wzrost zakażeń

O zaostrzeniu przepisów zdecydowano w związku z notowanym od 9 tygodni znacznym wzrostem nowych zakażeń koronawirusem. Codziennie rejestruje się ich od 2,5 tys. do ponad 2,8 tys.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: