Rekordowa liczba testów. Rzecznik MZ: Wykonaliśmy ich 44 tys. Nigdy nie mieliśmy takiego pułapu

Zgodnie z opublikowanym dziś raportem przez Ministerstwo Zdrowia, w ciągu ostatniej doby wykonano rekordową liczbę 44 tysięcy testów. Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz, odnosząc się do tych liczb wskazał również, że Warszawa na 99 proc. znajdzie się w "żółtej" strefie.

Dzisiejszy raport MZ wskazuje, że odnotowano 3 003 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, co jest nowym rekordem, podobnie jak liczba 75 zgonów. Łącznie zakażonych osób w Polsce od początku epidemii było już 107 319, zaś 2 792 pacjentów zmarło.

Wojciech Andrusiewicz o rekordowej liczbie testów. "Jeszcze nie mieliśmy takiego pułapu"

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz odniósł się do liczby 44 tysięcy testów, jakie wykonano w ciągu ostatniej doby. - Wykonaliśmy 44 tys. testów. W historii badań jeszcze nie mieliśmy takiego pułapu osiągniętego - powiedział. Dodał również, że oprócz "smutnej statystyki" ponad trzech tysięcy zakażeń, pozytywną informacją jest liczba ponad tysiąca osób, które wyzdrowiały.

Cytowany przez Polsat News Andrusiewicz odniósł się również do dostępności łóżek dla pacjentów z COVID-19. - Na dziś ten bufor łóżkowy jest, w całym kraju mamy około 9,5 tys. łóżek na trzech poziomach szpitalnych. (…) Tylko na drugim poziomie - gdzie leczeni są stricte pacjenci covidowi - mamy  około 1700 wolnych łóżek, z kolei wolna w szpitalach trzeciego poziomu jest połowa łóżek - wyjaśnił.

Rzecznik MZ oznajmił ponadto, że resort działa w sposób wyprzedzający, wskutek czego minister zdrowia Adam Niedzielski podjął decyzję dotyczącą 16 szpitali koordynacyjnych. - Poniekąd jest to przywrócenie tej liczby szpitali, którą mieliśmy na wiosnę, szpitali jednoimiennych, które będą poświęcone - jako te szpitale trzeciego poziomu - opiece nad pacjentami covidowymi. W każdym województwie będzie przynajmniej jeden szpital - zapowiedział Andrusiewicz.

"Warszawa na 99 proc. w żółtej strefie"

Rosnąca liczba zakażeń koronawirusem spowodowała, że coraz więcej powiatów określanych jest mianem "żółtych" i "czerwonych". Według Andrusiewicza, od soboty na 99 proc. do strefy "żółtej" będzie włączona Warszawa.

- Znajdzie się tam dużo dużych miast. Jutro ogłosimy ponad 100 powiatów znajdujących się w "czerwonych" i "żółtych" strefach - oznajmił rzecznik MZ.

Zobacz wideo Sośnierz: Państwo powinno jednoznacznie i prawdziwie informować o pandemii
Więcej o: