Koronawirus. Ekspert komentuje decyzje ws. szpitali koordynacyjnych: Nie do zrealizowania

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w rozmowie z RMF FM odniósł się do nowego pomysłu Ministerstwa Zdrowia dotyczącego powołania 16 szpitali koordynacyjnych w każdym województwie. Placówki te mają regulować leczenie pacjentów zakażonych koronawirusem w całym regionie.

Na konferencji prasowej w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia potwierdził, że już jutro ma powstać lista 16 szpitali koordynacyjnych. Placówki te będą brały na siebie ciężar koordynowania ruchu pacjentów w regionie. Mają one m.in. zarządzać ruchem karetek czy informować lekarzy POZ, gdzie mogą wysyłać pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy wymagają hospitalizacji.

MZ przygotowuje listę 16 szpitali koordynacyjnych. "Ten pomysł jest nie do zrealizowania"

O nowy pomysł wprowadzony w ramach jesiennej strategii walki z epidemią zapytany został szef Naczelnej Rady Lekarskiej. W rozmowie w RMF FM profesor Andrzej Matyja przyznał, że pomysł Ministerstwa Zdrowia jest nie do zrealizowania, a plan nie będzie skuteczny.

- Wygląda to jak zrzucanie odpowiedzialności z urzędów wojewódzkich, które powinny koordynować ruch chorych, a ich pracownicy mają teraz największą wiedzę o tym, co dzieje się w konkretnym regionie (...). Nie może to być szpital, który nie ma mocy sprawczej takiej, jaką ma wojewoda. I w ostateczności to szpital koordynujący będzie zmuszony do przyjęcia tych pacjentów - powiedział prof. Matyja

Według szefa NRL taki plan nie ułatwi działania szpitalom, które przyjmują zakażonych. W najgorszym wypadku może dojść do sytuacji, że jedna, główna placówka będzie miała tak dużo pacjentów, że zacznie brakować wolnych łóżek.

Zobacz wideo Były szef NFZ ocenia polską walkę z koronawirusem
Więcej o: