Prof. Gut: Nie możemy przyzwyczajać się do wzrostu zachorowań, bo zaczniemy liczyć trupy

Profesor Włodzimierz Gut wypowiedział się na temat wzrostu liczby zakażonych koronawirusem pacjentów. Epidemiolog apeluje, by stosować się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia.
Zobacz wideo Koronawirus w Polsce. „Nie robimy nic dla seniorów”

Wzrost liczby osób zmarłych na koronawirusa wynika z najprostszej relacji i jest logicznym następstwem zwiększonej liczby zachorowań - podkreślił w rozmowie z PAP specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii prof. Włodzimierz Gut. Jak wskazał prof. Gut, "wzrost liczby osób zmarłych na koronawirusa wynika z najprostszej relacji. Jest logicznym następstwem zwiększonej liczby zachorowań".

Wirusolog: Po wzroście liczby zachorowań wzrost liczby śmierci jest po prostu oczywisty

Zauważył również, że "od momentu zachorowania do momentu śmierci mija określony czas - taki, przez ile szpital potrafi przetrzymać cięższe przypadki". Dodał, że są to około dwa tygodnie.

- Nie możemy przyzwyczajać się do wzrostu zachorowań, bo zaczniemy liczyć trupy. Mówiłem to już i będę to powtarzał, bo po wzroście liczby zachorowań wzrost liczby śmierci jest po prostu oczywisty - powiedział prof. Gut. 

Dalej ekspert podkreślił, że dalszy rozwój epidemii zależy przede wszystkim od zachowań społeczeństwa. - To od nas zależy, czy będziemy się gromadzić, czy będziemy zachowywać dystans, myć ręce, dezynfekować i nosić maseczkę - apeluje wirusolog. 

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2236 kolejnych zakażeniach koronawirusem i o śmierci 58 osób, co stanowi największą liczbę od początku epidemii. Łącznie od początku epidemii chorobę wykryto u 104 316 osób, zmarło 2717 chorych.

PAP/Autor: Dorota Stelmaszczyk

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: