Ordynator ze szpitala zakaźnego w Warszawie: Mamy za mało łóżek

Ordynator oddziału z warszawskiego szpitala zakaźnego przekazała, że na jej oddziale nie ma miejsc dla kolejnych pacjentów. Lekarz ostrzega, że brakuje też rezerw, jeśli chodzi o łóżka dla chorych, którzy wymagają hospitalizacji.

Ordynator oddziału z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie dr Grażyna Cholewińska-Szymańska w rozmowie z TVN24 powiedziała, że na jej oddziale nie ma już miejsc dla kolejnych pacjentów. Lekarz podkreśliła, że sytuacja jest bardzo płynna, ponieważ na każde zwolnione miejsce jest już kolejny pacjent, który wymaga hospitalizacji.

Na oddziale szpitala zakaźnego w Warszawie brakuje łóżek dla pacjentów zakażonych koronawiusem

Doktor Cholewińska-Szymańska dodała, że w jej szpitalu nie ma rezerw, jeśli chodzi o łóżka. Z tego powodu na cele COVID-owe trzeba otwierać inne oddziały. - Chcemy dać szanse każdemu, kto wymaga hospitalizacji - podkreśliła lekarz. Jak mówi dalej, osoby z ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem koniecznie muszą trafić do szpitala, ponieważ w ich sytuacji niezbędne jest podanie tlenu lub podłączenie do respiratora.

Doktor dalej przyznaje, że lekarze są zbulwersowani tym, że Polacy nie przestrzegają zaleceń wprowadzonych ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju. Głównie obserwowane są ogniska związane z miejscami pracy lub spotkaniami rodzinnymi, ale też zakażeniami po imprezach lub spotkaniach młodych ludzi. Cholewińska-Szymańska przyznaje też, że problemem są ogniska w szpitalach, które wynikają z "niefrasobliwości pracowników medycznych". - Rozprężenie, które zapanowało po wakacjach daje o sobie znać taką liczbą zachorowań - dodała na koniec doktor.

Zobacz wideo Były szef NFZ ocenia polską walkę z koronawirusem

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia od poniedziałku liczba łóżek w szpitalach zajętych przez osoby zakażone koronawirusem wzrosła aż o 516 do 3719. Dodatkowo zwiększyła się też liczba zajętych respiratorów. Z urządzenia tego korzysta obecnie 263 pacjentów z COVID-19. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że pula łóżek zostanie zwiększona. - Ważną kwestią jest też stworzenie większego buforu łóżek pod kątem możliwego wzrostu liczby osób hospitalizowanych. Działamy tu uprzedzając wydarzenia - wyjaśnił rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. 

Więcej o: