Obostrzenia na Wszystkich Świętych. Czy 1 listopada będą obowiązywać? Jest stanowisko ministra

Czy idąc na cmentarz 1 listopada, będziemy musieli przestrzegać dodatkowych restrykcji? O zasadach bezpieczeństwa w dniu Wszystkich Świętych mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na wtorkowej konferencji prasowej, podczas której zapowiedziano politykę "zero tolerancji dla nieprzestrzegania zasady DDM" [dezynfekcja, dystans, maseczki - red], minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiedział na pytanie dotyczące nadchodzącego dnia Wszystkich Świętych. Czy 1 listopada będziemy musieli pamiętać o dodatkowych restrykcjach? 

- Jeżeli przeanalizujecie państwo bieżące obostrzenia w tym zakresie, to na cmentarzu jest obowiązek noszenia maseczki i jest on niezależny od strefy. Myślę, że szczególnie w kontekście zbliżających się świąt 1 listopada będziemy zwracali uwagę z jednej strony na popularyzację tej informacji, ale z drugiej strony to będzie też przedmiotem zainteresowania policji - powiedział szef resortu zdrowia. 

Zobacz wideo Święto Zmarłych. Czy będziemy mogli pójść na groby?

Ministerstwo Zdrowia zapowiada politykę "zero tolerancji". Będą mandaty

Podczas konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia zapowiedziano, że policja będzie lepiej egzekwować to, czy Polacy stosują się do rozporządzeń związanych z epidemią koronawirusa. Komendant główny policji Jarosław Szymczyk powiedział, że do tej pory policjanci częściej stosowali upomnienia niż mandaty, ale to się zmieni. Osoby, które nie będą nosić maseczek w miejscach, w których jest to obowiązkowe, będą musiały liczyć się z konsekwencjami finansowymi.

Zmianą jest również to, że osoby, które nie noszą maseczki ze względu na stan zdrowia, będą musiały wylegitymować się odpowiednim zaświadczeniem od lekarza, który będzie to potwierdzać.

Więcej o: