Nowe obostrzenia ws. maseczek, zgromadzeń i imprez. Zapowiedź Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 2236 nowych zakażeniach koronawirusem. Dodatkowo ostatniego dnia z powodu COVID-19 zmarło 58 osób - co jest najwyższym wynikiem od początku epidemii w Polsce. Po południu szef resortu Adam Niedzielski zapowiedział nowe obostrzenia związane z noszeniem maseczek, organizowaniem zgromadzeń oraz zakazem udostępniania lokali na imprezy.

W konferencji prasowej we wtorek 6 października udział wzięli minister zdrowia Adam Niedzielski oraz komendant główny policji Jarosław Szymczyk. Na briefingu przedstawione zostały informacje dotyczące obostrzeń oraz egzekwowania wprowadzonych zaleceń. 

- Liczba zgonów pokazuje, z jak poważną sytuacją mamy do czynienia. Mimo tego, że od dłuższego czasu staramy się przekonywać, jak groźny jest wirus, jak ogromne znaczenie ma przestrzeganie obostrzeń i stosowanie się do zaleceń: dystans i zakładanie maseczek, to mamy sytuację taką, że nie zawsze te obostrzenia i normy zachowania społecznego są przestrzegane - powiedział na wstępie Adam Niedzielskim. 

Ministerstwo Zdrowia: nowe obostrzenia dotyczące noszenia maseczek, zgromadzeń i organizowania imprez

Minister zdrowia powiedział, że od tygodni eksperci pracowali nad taką budową rozporządzeń, by były lepiej egzekwowane. Jarosław Szymczyk przyznał, że Polacy często bronili się przed noszeniem maseczek mówiąc, że ze względów zdrowych nie mogą ich nosić. Od teraz osoby te będą musiały wylegitymować się odpowiednim zaświadczeniem od lekarza, które będzie to potwierdzać. Maseczki nie muszą nosić też osoby posiadające dokument potwierdzający niepełnosprawność. Pozostałe osoby, które nie założą maseczki w miejscach, w których jest to wymagane, będą surowo karane. W ostatniej dobie policjanci stwierdzili 2100 takich naruszeń, a od początku epidemii w Polsce funkcjonariusze odnotowali 160 tys. przypadków złamania zasady zasłaniania ust i nosa.

Kolejnym problemem z przestrzeganiem obostrzeń są zgromadzenia. Z tego względu wprowadzony zostanie wymóg 100 metrów między zgromadzeniami tak, by uniemożliwić ich łączenie się. Trzecia zmiana dotyczy zakazu udostępniania lokali gastronomicznych lub innych zamkniętych przestrzeni do imprez czy dyskotek. - Przypominam, organizowanie imprez w klubach jest zakazane we wszystkich strefach. Każda taka impreza będzie naruszeniem przepisów rozporządzenia - dodał minister zdrowia.

- Ogłaszamy politykę zero tolerancji dla nieprzestrzegania zasad DDM - dezynfekcji, dystansu i maseczek. W dobie eskalacji pandemii nie ma zgody na egoizm. To jest wchodzenie w strefę bezpieczeństwa drugiego człowieka. To jest nasza odpowiedzialność za swoje zdrowie, ale też innych osób - powiedział Adam Niedzielski. Minister przypomniał, że od najbliższej soboty zasłanianie ust i nosa we wszystkich miejscach publicznych obowiązywać będzie także w strefach żółtych - a nie tylko w czerwonych, jak było do tej pory. 

Zobacz wideo Były szef NFZ ocenia polską walkę z koronawirusem
Więcej o: