Waldemar Kraska: W Polsce zaczyna brakować leku remdesivir stosowanego u pacjentów z COVID-19

Najnowsze statystyki Ministerstwa Zdrowia mówią o rekordowej liczbie zgonów chorych na COVID-19. Wiceminister zdrowia alarmuje z kolei, że zaczyna brakować leku stosowanego do zwalczania koronawirusa.

Dzisiaj w Polsce padł kolejny rekord zgonów spowodowanych COVID-19. W związku z nawrotem fali zachorowań w czwartek Ministerstwo Zdrowia zaprezentuje nową strategię dla służb medycznych zajmujących się chorymi na COVID-19. Resort zapowiada między innymi zwiększenie liczby łóżek szpitalnych dostępnych dla chorych i udostępnienie nowych respiratorów.

 W niektórych placówkach zaczyna brakować stosowanego u pacjentów z COVID-19 leku remdesivir, dokonywane są przesunięcia między szpitalami. Mam informację, że po 11 października lek trafi do Europy. W niektórych miejscach w kraju leku zaczyna już brakować. Przesuwany jest z tych szpitali, gdzie jest jeszcze w nadmiarze.

- mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Polsat News.

Martwi, że koronawirus sprawia, iż wiele osób trafia niestety do szpitali; to jest zdecydowanie inny przebieg (choroby) niż na wiosnę. Kolejne osoby trafiają do leczenia szpitalnego, ale też coraz więcej osób trafia na oddziały intensywnej terapii, bo wymaga leczenia respiratorem. To bardzo niepokojące.

- powiedział Waldemar Kraska.

Niezbędny lek

Remdesivir to jedyny lek, który uzyskał rekomendację Europejskiej Agencji Leków do walki z COVID-19. Jak podaje Gazeta Prawna, lek został kupiony przez Komisję Europejską i przetransportowany do każdego kraju członkowskiego UE. Polska ma łącznie otrzymać 3 tys. dawek, które będą etapami dostarczane do szpitali. Ministerstwo Zdrowia w dalszym ciągu czeka na kolejne dostawy leku. Nowa partia ma pojawić się w Polsce do 11 października. 

 Zamaskowani politycy

Waldemar Kraska zapytany o to, czy politycy będą karani za nieprzestrzeganie procedur sanitarnych odpowiedział:

 Prawo jest dla wszystkich jednakowe, obojętnie jakie piastujemy stanowisko. Namawiam wszystkich swoich kolegów do dawania przykładu innym.

Politycy, tak jak wszyscy obywatele, powinni przestrzegać dystansu społecznego, dezynfekcji i noszenia maseczek. Nad przebiegiem dzisiejszym ceremonii zaprzysiężenia Rady Ministrów i przestrzeganiem środków ostrożności przez polityków będzie czuwać GIS. Uroczystość została przełożona po wykryciu zakażenia koronawirusem u jednego z ministrów - Przemysława Czarnka.

 Nowe obostrzenia

W tym tygodniu zostaną wprowadzone nowe obostrzenia, między innymi zostanie zaktualizowana lista żółtych i czerwonych stref. Wiceminister zdrowia zaznaczył, że wprowadzenie nowych środków prewencyjnych jest odpowiedzią na wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce. Dzisiaj zostały zatwierdzone przepisy, które umożliwiają policjantom bardziej skuteczne egzekwowanie noszenia maseczek. Minister Zdrowia na dzisiejszej konferencji prasowej zaznaczył, że "ogłaszamy politykę zero tolerancji dla nieprzestrzegania zasad DDM".

Zobacz wideo Sośnierz: Państwo powinno jednoznacznie i prawdziwie informować o pandemii
Więcej o: