Koronawirus. Sondaż: Niemal połowa Polaków zaakceptowałaby dalsze obostrzenia

Koronawirus w Polsce. Od 24 września w Polsce codziennie przybywa ponad tysiąc osób ze stwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. W związku z tym przeprowadzono badanie, czy Polacy popierają ewentualne wprowadzenie kolejnych obostrzeń.

Sondaż SW Research przeprowadzony został na zlecenie portalu rp.pl w dniach od 29 do 30 września. W badaniu udział wzięło 800 dorosłych osób. Uczestnikom zadano następujące pytanie: "Czy Pani/Pana zdaniem przy wzroście dobowej liczby zakażeń koronawirusem rząd powinien wprowadzać kolejne obostrzenia?".

Koronawirus w Polsce. Sondaż: 31,2 proc. badanych nie widzi potrzeby wprowadzenia dodatkowych obostrzeń 

47,9 proc. ankietowanych odpowiedziało, że poparliby wprowadzenie nowych obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa. Przeciwnym kolejnym restrykcjom było 31,2 proc. respondentów. 20,9 proc. osób odpowiedziało z kolei, że nie ma zdania na ten temat.

Przy wzroście zakażeń aż połowa kobiet w Polsce opowiada się za wprowadzeniem obostrzeń. Takie rozwiązanie popiera więcej osób powyżej 50. roku życia (54 proc.), respondenci zarabiający powyżej 5000 złotych (52 proc.) oraz mieszkańcy miast powyżej 500 tys. mieszkańców (54 proc.).

Przeciwnikami wprowadzenia dodatkowych obostrzeń częściej są mężczyźni niż kobiety. Decyzji takiej nie poparłyby młode osoby w wieku od 25 do 34 lat (41 proc.) oraz mieszkańcy miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (41 proc.).

Zobacz wideo Czy dalsze wzrosty liczby zakażeń koronawirusem są nieuniknione?

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w strefach czerwonych i żółtych mogą zostać wprowadzone dodatkowe obostrzenia. Polityk przekonywał jednak, że ponowny lockdown, który miał miejsce w Polsce na wiosnę, nie jest brany pod uwagę.

Więcej o: