Pandemia koronawirusa przybiera na sile. Madryt zamknięty, Paryż i Berlin zagrożone

Jest już 35,5 mln zachorowań na COVID-19 na świecie. Przywódcy poszczególnych krajów ponownie wprowadzają ograniczenia w związku z walką z koronawirusem. Najbardziej narażone na zamknięcia są duże miasta, w których częściej dochodzi do zakażeń.

Milion i 43 tysiące ofiar śmiertelnych oraz 35 i pół miliona zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie.

W Irlandii sztab kryzysowy zarekomendował wprowadzenie trzeciego stopnia zagrożenia wirusowego na terenie całego kraju. Dotychczas takie rozwiązanie obowiązywało w regionach z największą liczbą zachorowań i wiązało się z zaostrzeniem restrykcji sanitarnych. Głównym ogniskiem zakażeń w kraju stał się Dublin.

Jak donosi CNN, w Paryżu prawdopodobnie będzie wprowadzony całkowity lockdown. Premier Jean Castex potwierdził, że większy obszar Paryża niż przewidywano zostanie sklasyfikowany jako strefa na granicy zamknięcia. Po tym, jak wzrosła liczba nowych przypadków wśród 20- i 30-latków, od dzisiaj w stolicy Francji zamykane są bary. Wprowadzono także zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 22:00. Z kolei w Madrycie lockdown już obowiązuje.

Dzielnice w stolicy Niemiec Berlinie zostały sklasyfikowane jako obszary podwyższonego ryzyka po tym, jak przekroczony został kluczowy wskaźnik zachorowalności na poziomie 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Koronawirus w USA. 35 tysięcy zakażonych 

Najgorsza sytuacja jest jednak w Stanach Zjednoczonych, gdzie nie maleje liczba nowych zakażeń. Wczoraj w całym kraju koronawirusem zakaziło się 35 tysięcy osób. Wśród zainfekowanych są też kolejne osoby z otoczenia prezydenta Donalda Trumpa. Wirusa wykryto u jego rzeczniczki. Sam prezydent wyszedł ze szpitala i jest już w Białym Domu, ale lekarze przyznają, że do wyzdrowienia polityka jest jeszcze daleko. Trump jest innego zdania i na swoim koncie na Twitterze zachęca do tego, żeby "nie bać się wirusa".

Zobacz wideo Koronawirus w Polsce. Czy potrzeba nowych obostrzeń?

Druga fala koronawirusa na świecie

W Brazylii, gdzie zmarło dotąd 146 tysięcy osób, w poniedziałek wykryto 12 tysięcy nowych przypadków. Ciężka sytuacja jest także w Meksyku i w Argentynie. W związku ze wzrostem zakażeń w Czechach i na Słowacji wprowadzono stan wyjątkowy na terenie całego kraju.

W Hiszpanii, gdzie sytuacja jest najgorsza w całej Europie, liczba zakażeń przekroczyła 800 tysięcy. Jak podaje BBC, zamknięcie Madrytu nie jest dużym zaskoczeniem. W ciągu ostatnich dwóch tygodni około 700 osób na 100 tys. mieszkańców Madrytu zostało zakażonych COVID-19.

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że nawet co dziesiąty mieszkaniec Ziemi mógł mieć w ostatnich miesiącach kontakt z koronawirusem SARS-CoV-2, a teraz z każdym dniem jesieni liczba zakażeń koronawirusem jeszcze rośnie.

Więcej o: