Ekspert WHO: 10 proc. populacji zakażonych koronawirusem. Większość ludzi wciąż jest narażona na chorobę

"Najlepsze szacunki mówią nam, że ok. 10 procent globalnej populacji mogło zostać zakażonych tym wirusem" - mówił ekspert WHO dr Michael Ryan. Koronawirus jest dalej ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. WHO analizuje bieżące statystyki zachorowań. Liczba infekcji może być nawet 20 razy wyższa od tej oficjalnej.

Zaprezentowane przez eksperta szacunki oznaczają, że prawdziwa liczba infekcji koronawirusem może być ponad 20-krotnie wyższa od tej oficjalnej. Zgromadzone przez WHO dane mówią obecnie o ponad 35 mln potwierdzonych przypadkach COVID-19. Szacuje się, że na świecie żyje ponad 7,6 mld ludzi.

Koronawirus nie zniknął

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia koronawirusem mogło zakazić się dotychczas już około 10 proc. ludności świata

- oznajmił w poniedziałek dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych dr Michael Ryan.

Mimo tak dużej liczby zakażeń oznacza to, że zdecydowana większość ludzi wciąż narażona jest na infekcję. Ponadto, nie do końca wiadomo jakie konsekwencje pozostawia w organizmie przebycie choroby.

Dr Ryan wezwał kraje członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia do dalszych działań mających spowolnić tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jak ocenił, dotychczasowe starania pomogły uniknąć śmierci dużej liczby ludzi. Jak ostrzegł Ryan, w wielu regionach i krajach świata liczba infekcji SARS-CoV-2 znów rośnie, m.in. w Azji Południowo-Wschodniej, Indiach oraz Europie. Jeśli nie podejmiemy dalszych, bardziej zdecydowanych działań wirus będzie w dalszym ciągu zbierał swoje żniwo. 

W Polsce w ostatnich dniach obserwujemy dynamiczny wzrost liczby zakażonych koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia podjęło działania mające na celu zwiększenie liczby łóżek w szpitalach dla pacjentów z COVID-19. Wprowadzana jest także większa liczba żółtych i czerwonych stref w naszym kraju, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo
Więcej o: