Szwecja. Badanie w Sztokholmie dało niepokojący wynik. Coraz więcej koronawirusa w ściekach

Szwedzki Królewski Instytut Techniczny (KTH) ogłosił alarmujące dane, wedle których w ściekach w stolicy kraju Sztokholmie wzrosła koncentracja koronawirusa SARS-CoV-2. Dane te z tygodnia na tydzień mają być coraz bardziej niepokojące.

Jak podaje AP, w ostatnich tygodniach "poziom koncentracji koronawirusa SARS-CoV-2 w systemie ściekowym w stolicy Szwecji miał się podwoić i obecnie znajduje się na poziomie z maja 2020 roku".

Szwecja. Zaniepokojenie wynikający z obecności wirusa w ściekach

Szwedzki Królewski Instytut Techniczny w specjalnym oświadczeniu przekazał, że wzrost liczby zakażeń koronawirusem w całym kraju jest bardzo dobrze widoczny w zawartości ścieków ze Sztokholmu.

- Interpretuje to jako dowód na rosnącą liczbę zakażonych w społeczeństwie - powiedziała prof. Cecilia Williams z KTH, potwierdzając tym samym rosnącą i coraz bardziej niebezpieczną skalę zjawiska.

30 września szwedzki resort zdrowia poinformował o 687 nowych zakażeniach w ciągu doby. Była to najwyższa liczba wykrytych zakażeń od 3 lipca, kiedy to potwierdzono 727 nowych przypadków. Rekord z kolei odnotowano 24 czerwca - wówczas przypadków było 1698.

Zobacz wideo Święto Zmarłych. Czy będziemy mogli pójść na groby?
Więcej o: