Wirusolog: Do wzrostu zakażeń przyzwyczajać się nie radzę, bo będziemy tylko liczyć zgony

Pytany o rekordowe wzrosty zakażeń, rzecznik resortu zdrowia odparł, że w najbliższych dniach trzeba się będzie do nich "przyzwyczaić". - Do wzrostu zakażeń przyzwyczajać się nie radzę, bo wtedy będziemy tylko liczyć zgony - stwierdził prof. Włodzimierz Gut, wirusolog.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 2367 nowych przypadków koronawirusa - to największy dobowy wzrost zakażeń od początku epidemii. Z powodu COVID-19 zmarły kolejne 34 osoby, 32 cierpiały na choroby współistniejące. Najmłodsza ofiara miała 36 lat.

>>>2367 nowych przypadków koronawirusa. Kolejny rekord zakażeń. Zmarło 34 pacjentów

- Nic się nadal nie zmienia w przebiegu epidemii. Cały czas mamy w większości przypadki rozproszone. Nie ma dużych ognisk. Musimy niestety w najbliższych dniach i tygodniach przyzwyczaić się do tych wyników - powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Zobacz wideo Kiedy powstanie szczepionka lub lek na koronawirusa?

Koronawirus. Rzecznik MZ o możliwym dalszym wzroście zakażeń: Wszystko jest możliwe, to zależy od nas

Pytany, czy resort zdrowia przewiduje dalszy wzrost zachorowań, odpowiedział: - Wszystko jest możliwe w zależności od tego, czy będziemy stosować się do zasad sanitarnych.

Prof. Gut: Nie radzę przyzwyczajać się do wzrostu zakażeń, bo wtedy będziemy tylko liczyć zgony

W nieco innym tonie o "przyzwyczajaniu się" do wzrostu zakażeń wypowiedział się prof. Włodzimierz Gut. - Powinniśmy się przyzwyczaić do określonych zachowań. Do wzrostu zakażeń przyzwyczajać się nie radzę, bo wtedy będziemy tylko liczyć zgony - powiedział w rozmowie z PAP specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii.

- Jeżeli 50 proc. społeczeństwa stosuje się do wymagań, to mamy takie wzrosty. Jeżeli 70 proc. zacznie się stosować, to nam się trochę sytuacja ustabilizuje, jak 90 proc. to zacznie spadać - podkreślił, dodając, że "reszta jest w rękach ludzi". 

Zapytany o 36-letnią ofiarę koronawirusa, która nie miała chorób współistniejących, prof. Gut stwierdził, że jest to dowód na to, że "COVID-19 zabija jako taki". - Albo dobija albo zabija - zaznaczył wirusolog. 

PAP. Autorzy: Katarzyna Krzykowska/ksi/amac

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: