Kłopoty szpitali w pandemii. W Krakowie zabrakło łóżek dla zakażonych, Grudziądz wstrzymał przyjęcia

Wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Polsce wywołał problemy w niektórych szpitalach. W Krakowie wszystkie 260 łóżek jest zajętych, natomiast w Grudziądzu wstrzymano przyjęcia na oddziały w związku zakażeniami personelu.

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie zabrakło łóżek dla zakażonych koronawirusem. Wszystkich ok. 260 łóżek jest zajętych. Jak podała Polska Agencja Prasowa, w szpitalach na terenie regionu baza łóżkowa ma zostać rozszerzona do 800 miejsc.

- Działamy tylko na zasadzie wolnych miejsc, które pojawiają się z dnia na dzień i są efektem wypisywania bądź niestety zgonu pacjenta - mówił w rozmowie z "Faktami" TVN dyrektor szpitala Marcin Jędrychowski.

Pacjenci z koronawirusem nie są przyjmowani też do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu. "Z powodu wykrycia zakażenia SARS-CoV-2 u osób z personelu medycznego z części niezakaźnej Szpitala wstrzymano przyjęcia do oddziałów szpitalnych, w tym do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Obecnie trwa w tej sprawie dochodzenie epidemiologiczne" - poinformowano w piątek w komunikacie.

Z zebranych przez PAP informacji wynika jednak, że w większości województw na razie nie ma problemu z dostępnością łóżek dla osób zakażonych koronawirusem.

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 2292 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. To nowy dzienny rekord zakażeń. Jak podaje resort zdrowia, na COVID-19 zmarła jedna osoba. Z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 26 osób.

Najwięcej zakażeń wykryto w województwie małopolskim (282), mazowieckim (246) i pomorskim (228), a najmniej - 26 - w lubuskim. W sumie od początku pandemii odnotowano w Polsce 95 773 przypadki zakażenia koronawirusem. 2570 osób zmarło.

Jak wynika z piątkowych danych resortu zdrowia, dotychczas wyzdrowiały 71 353 osoby. W Polsce zajęte są 2702 łóżka COVID-19, zajęte jest też 166 respiratorów. Kwarantanną objętych jest obecnie 139 056 osób, a nadzorowi epidemiologicznemu podlega 20 876 osób.

Zobacz wideo Koronawirus w Polsce. Czy potrzeba nowych obostrzeń?
Więcej o: