Koronawirus w Polsce. Współczynnik R najwyższy od marca. Epidemia zwiększa tempo

Współczynnik reprodukcji wirusa w Polsce osiągnął największą wartość od początku pandemii w marcu. Oznacza to, że epidemia koronawirusa w Polsce nie spowalnia, a wręcz rozwija się coraz szybciej. Wskaźnik R wzrósł aż w 13 województwach.

Współczynnik reprodukcji wirusa R pokazuje, jak wygląda epidemia na danym terytorium oraz ile kolejnych osób zakaża jedna osoba w trakcie przechodzenia przez chorobę. Jeśli współczynnik R spada poniżej 1, to można mówić o cofaniu się epidemii. Portal Konkret 24 informuje, że w czwartek 1 października współczynnik R w całej Polsce wyniósł wartość 1,36. Oznacza to, że 100 osób chorujących na COVID-19 zaraża około 136 kolejnych osób.

Współczynnik R wzrósł w 13 województwach. Osiągnął największą wartość od marca

W ciągu ostatnich tygodni w Polsce kilkukrotnie zanotowano rekordową liczbę przypadków zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia 1 października potwierdziło 1967 nowych przypadków oraz 30 zgonów. Poprzedni rekord padł zaledwie 6 dni wcześniej.

Współczynnik reprodukcji wirusa wzrósł dla niemal wszystkich województw, a co za tym idzie również dla całej Polski. Portal informuje, że w porównaniu do danych z lipca, współczynnik R wzrósł w 13 województwach, a zmalał w zaledwie trzech. Co więcej, wskaźnik w każdym województwie jest większy od 1.

Najwyższą wartość reprodukcji koronawirusa można zaobserwować w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie wskaźnik wyniósł 1,69. Równie źle jest w województwie zachodniopomorskim oraz podlaskim, gdzie wskaźnik R wyniósł 1,62. Najniższa reprodukcja wirusa występuje w województwie dolnośląskim (1.09), małopolskim (1,15) i opolskim (1,19).

Koronawirus w Polsce. Współczynnik R stale wzrasta

Konkret 24 podaje, że największy wzrost współczynnika R w stosunku do danych z lipca występuje w województwie podlaskim (o 1.03), warmińsko-mazurskim (o 0,84) i wielkopolskim (o 0,75). Z kolei reprodukcja wirusa na stosunkowo stałym poziomie pozostaje w województwie świętokrzyskim (1,35), podkarpackim (1,22) i mazowieckim (1,29).

Współczynnik reprodukcji wirusa w Polsce osiągnął swoją największą wartość 25 marca. Wyniósł wtedy 2,6. W ciągu następnych kilku miesięcy, wartość wskaźnika malała. Na początku maja spadła poniżej 1, co oznaczało cofanie się epidemii.

Na współczynnik R wpływa bardzo wiele czynników. Jednym z nich jest czas, w jakim dana osoba pozostaje chora. Osoby, które chorują dłużej mają większe szanse na zakażenie innych. Istotne jest również zachowanie zakażonego oraz podatność innych osób na choroby. Osoby, które pomimo zakażenia nie zmniejszają swoich interakcji społecznych, a do tego przebywają w towarzystwie osób szczególnie narażonych na zachorowanie przyczyniają się do zwiększenia współczynnika R.

Zobacz wideo "Liczba osób zakażonych w Polsce na dobę może być czterokrotnie większa"
Więcej o: