Koronawirus. Hiszpański rząd częściowo przywraca lockdown w Madrycie. Restrykcje też w innych krajach

W najbliższych dniach na terenie m.in. Madrytu zostaną wprowadzone restrykcje związane ze wzrostem liczby przypadków zakażeń koronawirusem. Mieszkańcy będą mogli wychodzić z domów tylko wtedy, gdy będzie to konieczne, a w zgromadzeniach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie sześć osób.

Jak informuje BBC, liczba przypadków zakażeń wynosi w Madrycie 780 na 100 tys., co oznacza, że stolica Hiszpanii może zostać objęta rządowymi restrykcjami. W ciągu najbliższych dni lokalne władze mają wprowadzić nowe zasady dotyczące mieszkańców nie tylko Madrytu, ale i dziewięciu sąsiednich miast.

Z domu będzie można wychodzić tylko do pracy, szkoły, na uczelnię, do lekarza lub po to, by zaopiekować się niesamodzielną osobą. Zgromadzenia będą mogły odbywać się z udziałem maksymalnie sześciu osób, ograniczenia obejmą również m.in. hotele, świątynie i sklepy.

Lokalny rząd, w którym dominuje konserwatywna opozycja sprzeciwia się tym nakazom i argumentuje, że częściowy lockdown jest niezgodny z prawem. Sprawą ma zająć się sąd, jednak prezydent Wspólnoty Madrytu Isabel Díaz Ayuso już zadeklarowała, że dostosuje się do wymogów władz centralnych.

Tylko w czwartek w Hiszpanii poinformowano o ok. 9,4 tys. nowych zakażeniach, ok. jedna trzecia stwierdzona w samym Madrycie. Łącznie w Hiszpanii odnotowano już ok. 780 tys. przypadków. 

Koronawirus. Restrykcje sanitarne we Francji

Z kolei francuski minister zdrowia Olivier Véran ogłosił w czwartek, że od poniedziałku możliwe jest wprowadzenie stanu maksymalnego zagrożenia koronawirusem w Paryżu, co oznacza kolejne restrykcje sanitarne. Mowa m.in. o zamknięciu restauracji i barów czy ograniczeniu liczebności spotkań rodzinnych. Zagrożonych kolejnymi restrykcjami jest także pięć innych miast, gdzie notowany jest duży wzrost zachorowań na Covid-19. Decyzje w ich sprawie zapadną w przyszłym tygodniu.

Minionej doby we Francji wykryto niemal 14 tysięcy nowych przypadków koronawirusa. Zmarły 63 osoby. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa ponad 800 osób.

Koronawirus. Rekord we Włoszech

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarły 24 osoby zakażone koronawirusem, o 5 więcej niż w środę. Dobowa liczba nowych zakażeń jest największa od 5 miesięcy. W czwartek stwierdzono bowiem ponad 2,5 tysiąca nowych zakażeń, niemal 700 więcej niż dzień wcześniej. 

Zakażenia wykryto w czwartek we wszystkich 20 regionach Włoch. Najwięcej, blisko 450, w Wenecji Euganejskiej. Ponad 300 przypadków wykryto w Lombardii i Kampanii. Krzywa zakażeń i rozwoju pandemii rośnie od 9 tygodni.

Koronawirus. Zaostrzane rygory w Rosji

Natomiast w Moskwie i Petersburgu w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem zaostrzono rygory bezpieczeństwa sanitarnego. Minionej doby w Rosji zdiagnozowano prawie 9 tysięcy nowych przypadków. Łącznie w całym kraju od początku pandemii zarejestrowano ponad 1 185 000 zakażonych.

W obu miastach oraz w obwodach moskiewskim i leningradzkim lokalne władze zaostrzyły kontrole przestrzegania wymogów bezpieczeństwa sanitarnego, w tym noszenia masek i rękawiczek w miejscach publicznych. Administracja Moskwy apeluje do seniorów i osób przewlekle chorych o samoizolację. Niedawno rosyjskie Ministerstwo Zdrowia podało, że w szpitalach dla chorych na COVID-19 zajętych jest już 90 procent miejsc i wkrótce uruchomione zostaną szpitale polowe.

Zobacz wideo Koronawirus w Polsce. Czy potrzeba nowych obostrzeń?