Chiny zaskakują. Pandemia koronawirusa została opanowana. Miliony ruszyły w drogę. "Złoty Tydzień"

Ponad pół miliarda mieszkańców Chin może w najbliższych dniach wybrać się w podróż po kraju w ramach "Złotego Tygodnia". Władze liczą na to, że tak duże turystyczne wzmożenie pomoże we wzmocnieniu gospodarki. Z oficjalnych danych wynika, że pandemia w Chinach została opanowana.

W Chinach trwa "Złoty Tydzień", który co roku oznacza wzmożoną liczbę podróży mieszkańców tego kraju. Jak informuje "The Guardian", z szacunków chińskiego rządu wynika, że w ciągu tygodnia na wycieczkę po Chinach wybierze się ok. 550 mln obywateli. Dla porównania, w ubiegłym roku było to ok. 250 mln osób więcej. Jak zwraca uwagę "The New York Times", w poprzednich latach Chińczycy chętnie wybierali się za granicę, teraz jednak będzie inaczej.

"Ludzie na forach internetowych skarżyli się, że miejsca w hotelach i bilety do miejsc turystycznych zostały wyprzedane lub że ruch drogowy uniemożliwiał poruszanie się" - podaje "The Guardian".

Zagraniczne media informują, że takie turystyczne wzmożenie w innych częściach świata byłoby nie do pomyślenia. W wielu krajach odnotowane są rekordowe dzienne wzrosty (w Polsce w czwartek poinformowano o niemal dwóch tys. nowych przypadków). Tymczasem od połowy sierpnia, według oficjalnych danych, nie odnotowano w Chinach przypadku objawowego zakażenia wśród osób, które nie przybyły z innego kraju.

"Złoty Tydzień". Miliony Chińczyków w podróży

Służby sanitarne mimo to instruują podróżnych, by zakrywali nosy i usta w pociągach, samolotach i zatłoczonych miejscach oraz by zachowywali odpowiedni dystans.

- Myślę, że Chiny mają wirusa całkiem pod kontrolą. Zakładam maseczki, mam ze sobą chusteczki nasączone alkoholem do dezynfekcji dłoni, szczególnie przed jedzeniem - mówi w rozmowie z CNN 29-letnia turystyka Chen Qianmei, która udała się do Szanghaju.

Jak podaje CNN, w ubiegłym roku podróże w trakcie Złotego Tygodnia zasiliły branżę turystyczną równowartością 95 miliardów dolarów.

"Złoty Tydzień" rozpoczyna się 1 października w rocznicę utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej i trwa przez siedem dni. Wiąże się nie tylko ze wzmożoną turystyką, lecz także m.in. z zamknięciem urzędów i fabryk. W tym czasie pozamykane są urzędy i większość fabryk, otwarte są za to sklepy. 

Zobacz wideo Kiedy powstanie szczepionka lub lek na koronawirusa?