Polacy będą musieli odbyć kwarantannę. Wielka Brytania zaostrza zasady. Zmiany też w innych krajach

Osoby podróżujące do Wielkiej Byrtanii z Polski i Turcji będą musiały poddać się dwutygodniowej kwarantannie. Złamanie nakazu grozi grzywną w wysokości do 10 tys. funtów. Zasady dla przyjeżdżających z Polski zmieniają też inne kraje.

Jak podaje Sky News, o wpisaniu Turcji i Polski na listę krajów, których dotyczą dodatkowe obostrzenia, poinformował Grant Shapps, minister transportu Wielkiej Brytanii. Stacja podaje, że na listę wpisywane są państwa, w których wskaźnik infekcji wynosi 20 na 100 tys. mieszkańców. W ubiegłym tygodniu na listę trafiły Dania i Słowacja.

Zobacz wideo Widmo kolejnego lockdownu. Czy gospodarka go wytrzyma?

Shapps podkreślił, że złamanie nakazu i niepoddanie się kwarantannie po powrocie z kraju, który znajduje się na liście, grozi grzywną w wysokości maksymalnie 10 tys. funtów. 

Koronawirus. Nowe zasady dla Polaków także w innych krajach

Nowe zasady dla przyjeżdżających z Polski wprowadzają też inne europejskie kraje. I tak, od najbliższego poniedziałku kontrole graniczne przywraca Finlandia. Z kolei w przypadku wyjazdu do Grecji od 3 października trzeba będzie pokazać negatywny wynik testu na COVID-19. 

- Władze graniczne pozwolą na wjazd do kraju jedynie podróżującym posiadającym certyfikat negatywnego wyniku badania RT-PCR. Świadectwa powinny być napisane w języku angielskim i zawierać imię i nazwisko oraz paszport / numer identyfikacyjny podróżnika - cztymy na Facebooku greckiej ambasady w Polsce.  

Epidemia koronawirusa. Niemal dwa tysiące przypadków w ciągu doby

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartej o 1967 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Od wczoraj jedna osoba zmarła z powodu COVID-19, a kolejnych 29 osób z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami. W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 706 zakażonych osób. Najwięcej nowych zakażeń zdiagnozowano w województwach: małopolskim (285), mazowieckim (268) i pomorskim (180). Nowe zakażenia potwierdzono również w pozostałych województwach: kujawsko-pomorskim (179), wielkopolskim (173), śląskim (148), łódzkim (117), podkarpackim (107), warmińsko-mazurskim (102), lubelskim (98), dolnośląskim (96), podlaskim (64), zachodniopomorskim (58), świętokrzyskim (43), lubuskim (28) i opolskim (21).

Z powodu COVID-19 zmarła 92-letnia kobieta w Łodzi. 29 innych osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Są wśród nich osoby w wieku od 43 do 92 lat. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 29,6 tysiąca testów. W sumie przebadano w Polsce 3 226 595 osób. Od początku epidemii zdiagnozowało w Polsce 93 481 przypadków koronawirusa. Z powodu zakażenia zmarły 2 543 osoby, a wyzdrowiało 70 401 osób.

Więcej o: