Powiat tatrzański objęty czerwoną strefą. Na szlak tylko w masce? TPN potwierdza

Od soboty w Tatrach będą obowiązywały dodatkowe obostrzenia sanitarne. Powodem jest objęcie powiatu tatrzańskiego czerwoną strefą. Oznacza to m.in. zasłanianie ust i nosa również na szlakach turystycznych.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, które powiaty i miasta od soboty będą należały do żółtej i czerwonej strefy. W tej drugiej znalazły się między innymi cztery powiaty w Małopolsce: tatrzański, myślenicki, nowotarski i limanowski.

Powiat tatrzański w czerwonej strefie. Obowiązkowe maski na szlaku

Objęcie powiatu czerwoną strefą oznacza dodatkowe obostrzenia. Chodzi m.in. noszenie maseczek w miejscu publicznym - także w parkach, ulicach, placach itd. Zakrywać usta i nos będzie trzeba również na szlaku w Tatrach. -  W Tatrzańskim Parku Narodowym obowiązują takie same przepisy jak wszędzie, więc my również musimy się do nich zastosować - mówi wp.pl Magdalena Zwijacz-Kozica z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Zobacz wideo Kiedy powstanie szczepionka lub lek na koronawirusa?

Za przestrzeganie zasad będą odpowiadali pracownicy TPN. - Służby terenowe nie będą sprawdzać każdego turysty. Jeżeli patrol na swojej trasie napotka turystę, będzie go upominał o obowiązku zasłania ust i nosa - mówi portalowi Zwijacz-Kozica.

Nowe obostrzenia w ciągu dwóch tygodni

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało w tym tygodniu dodatkowe obostrzenia. Dotyczą przede wszystkim zgromadzeń - m.in. imprez i wesel. W strefie zielonej limit uczestników zostanie zmniejszony ze 150 do 100 osób, w żółtej - do 75, natomiast w strefie czerwonej pozostanie bez zmian i nadal będzie wynosił 50 osób. Minister Adam Niedzielski podkreślił, że w ostatnim czasie wesela i różnego typu imprezy rodzinne stały się poważnymi ogniskami zakażeń koronawirusem.

W strefie czerwonej wprowadzony zostanie nowy typ obostrzenia, który dotychczas w niej nie obowiązywał. Punkty gastronomiczne, restauracje, bary i puby będą czynne nie dłużej niż do godziny 22:00. Trzecią modyfikacją obostrzeń będzie obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu także w strefie żółtej. Do tej pory było to konieczne tylko w strefach czerwonych.

Rozporządzenie ws. nowych obostrzeń może wejść w życie ok. 15 października.

Więcej o: