Zmiana zasad dotyczących stref obostrzeń. "Korekta niekorzystna dla dużych miast"

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował o zaostrzeniu zasad przy klasyfikacji powiatów do stref z zaostrzonymi obostrzeniami. Jak powiedział, nowe kryteria sprawią, że większym miastom będzie łatwiej wejść do żółtej lub czerwonej strefy.

Waldemar Kraska poinformował na konferencji prasowej o powiatach, które trafiły do stref żółtej i czerwonej oraz tych, które znalazły się na liście alertów (jest na niej m.in. Warszawa). Pełna lista powiatów z dodatkowymi obostrzeniami znajduje się tutaj

Epidemia koronawirusa. Nowe obostrzenia w żółtej i czerwonej strefie

Kraska poinformował też, że od przyszłego tygodnia zostaną zaostrzone kryteria klasyfikacji miast i powiatów do stref. - Modyfikacja będzie dotyczyła wartości referencyjnej trzydniowego wskaźnika korygującego, dla którego obecnie wartość referencyjna wynosi 1,5 - powiedział. - Dla powiatów o gęstości zaludnienia 1500 osób na kilometr kwadratowy korekta kategorii z czerwonej na żółtą lub żółtej na zieloną nastąpi, jeśli liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców w okresie trzech dni będzie niższa niż 1, a dla powiatów poniżej 1500 osób na kilometr kwadratowy będzie to 2 - tłumaczył. Korekta ta, mówił Kraska, będzie niekorzystna dla dużych miast. - Będzie zdecydowanie łatwiej miastom o dużej liczbie mieszkańców dostać się do stref żółtej i czerwonej - powiedział wiceminister zdrowia.

Zobacz wideo Widmo kolejnego lockdownu. Czy gospodarka go wytrzyma?

Kraska odniósł się do planów Ministerstwa Zdrowia dotyczących większych obostrzeń w strefach. Chodzi m.in. o obowiązek zasłaniania ust i nosa poza mieszkaniem (również na wolnym powietrzu) w strefie żółtej. Wcześniej taki obowiązek był tylko w strefie czerwonej. - W tej chwili rozporządzenie będzie w konsultacjach społecznych, później będzie tydzień vacatio legis i mniej więcej obostrzenia wejdą w życie ok. 15 października - stwierdził Kraska. Jak dodał, jeśli sytuacja epidemiczna będzie "niekorzystna" i zachorowań będzie więcej, konsultacje w sprawie zmian zostaną skrócone.