Minus cztery wolne łóżka na oddziale zakaźnym. Co to oznacza? Mamy odpowiedź szpitala

W systemie informacji o szpitalach przy niektórych placówkach można znaleźć dane, które mówią, że na oddziale wolnych znajduje się minus kilka łóżek. O to, co taka dana oznacza, zapytaliśmy rzeczniczkę szpitala w Ciechanowie.

We wtorek na stronie mazowieckiego systemu informacji o szpitalach pojawiła się informacja, że na oddziale obserwacyjno-zakaźnym Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie liczba wolnych łóżek wynosi minus cztery. Widać to na poniższym zrzucie ekranu (dane z 29 września):

Liczba wolnych łóżek na oddziałach obserwacyjno-zakaźnych w woj. mazowieckimLiczba wolnych łóżek na oddziałach obserwacyjno-zakaźnych w woj. mazowieckim fot. System informacji o szpitalach

Co oznaczają "minus cztery wolne łóżka"?

Skontaktowaliśmy się z ciechanowskim szpitalem, aby zapytać, co oznacza liczba minus czterech wolnych łóżek. Rzeczniczka wyjaśniła, że na oddziale znajduje się 18 łóżek, ale trzy z nich są wydzielone w salach izolacyjnych przeznaczone dla pacjentów chorych na COVID-19. Aktualnie w szpitalu przebywa siedmiu pacjentów z koronawirusem. - Stąd to minus cztery - powiedziała w rozmowie z Gazeta.pl rzeczniczka szpitala. Jak dodała, pozostałe cztery zakażone osoby są izolowane w innych salach, ale nie w prawdziwych izolatkach. - Prawdopodobnie za jakiś czas nastąpi reorganizacja, bo pewnie epidemia będzie tego wymagała i te wskaźniki się zmienią - podkreśliła. Reszta łóżek zajęta jest przez pacjentów chorych zakaźnie, ale na choroby niezwiązane z COVID-19.

Zgodnie z uzyskanymi informacjami dane podane w systemie szpitali dotyczą jedynie łóżek przeznaczonych dla osób zakażonych SARS-CoV-2. O tym, że w błyskawicznym tempie rośnie nie tylko liczba osób zakażonych, ale także liczba osób hospitalizowanych oraz zajętych respiratorów pisaliśmy wczoraj na Gazeta.pl - tekst można przeczytać TUTAJ.

W środę, 30 września, sytuacja w szpitalu ciechanowskim nie zmieniła się - widnieją wciąż "minus cztery" wolne łóżka. Natomiast liczba miejsc zmieniła się w innych szpitalach: w Ostrołęce i Warszawie wolnych łóżek przybyło, natomiast w Płocku i Radomiu wolnych miejsc jest zero.

System informacji o szpitalach w woj. mazowieckimSystem informacji o szpitalach w woj. mazowieckim fot. System informacji o szpitalach

Epidemia koronawirusa w Polsce

W środę 30 września Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane epidemiologiczne. Ostatnie testy potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1 552 osób. Resort poinformował też o śmierci 30 pacjentów. Bilans zakażeń w Polsce wzrasta tym samym do 91 514, a ofiar śmiertelnych do 2 513. Z COVID-19 wyleczono już ogółem 69 695 osób. Na kwarantannie przebywa natomiast niemal 130 tysięcy Polaków.

Zobacz wideo Kiedy powstanie szczepionka lub lek na koronawirusa?
Więcej o: