Koronawirus w Europie. Zaciska się pętla wokół Polski. Rekordy zakażeń i zgonów m.in. w Niemczech i Czechach

Coraz więcej przypadków zakażeń koronawirusem stwierdza się u krajów sąsiadujących z Polską. Na Ukrainie padł dobowy rekord liczby infekcji, a w Czechach jedna trzecia ofiar śmiertelnych SARS-CoV-2 to chorzy, którzy zmarli we wrześniu.

O pogarszającej się sytuacji epidemicznej w Europie pisaliśmy na Gazeta.pl we wtorek. Dotychczas odnotowano ponad milion ofiar śmiertelnych COVID-19. W kolejnych krajach padają dzienne rekordy liczby zakażeń. Wprowadzane są także nowe restrykcje.

Czytaj więcej: Koronawirus. Pogarsza się sytuacja w Europie. Merkel ostrzega Niemców. Rekordy zakażeń na Wyspach i w Holandii

Koronawirus. Prawie 1,8 tys. przypadków w Niemczech

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Niemczech wzrosła w ciągu ostatniej doby o 1 798 do ogółem 289 219 - wynika z danych opublikowanych w środę przez berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zmarło 15 kolejnych osób. Liczba ofiar śmiertelnych zwiększyła się do 9 488. Około 1 800 zakażonych wyzdrowiało, co oznacza, że łączna liczba osób w RFN, które wyszły z COVID-19 wzrosła do ok. 256 tys. - informuje RKI.

Wśród niemieckich krajów związkowych najwięcej infekcji wykryto dotychczas w Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii i Badenii-Wirtembergii, a najmniej w sąsiadującej z Polską Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Rekordowa liczba zakażeń na Ukrainie

Z kolei na Ukrainie, jak podaje Agencja Reutera, w ciągu doby stwierdzono 4027 zakażeń koronawirusem. To najwyższy dobowy bilans infekcji od początku epidemii w tym kraju. Najwięcej, bo 549 infekcji, stwierdzono ostatniej doby w obwodzie charkowskim. Na terenie kraju zmarło w ciągu 24 godzin kolejnych 67 osób chorych na COVID-19. Dotychczas zakażenie koronawirusem potwierdzono u 208 959 Ukraińców, zmarło łącznie 4 129 chorych, a wyzdrowiało 92 360 pacjentów.

Na Ukrainie średnio wykonuje się w ciągu doby około 50 tysięcy testów na obecność koronawirusa. Jak informuje ukraińskie ministerstwo zdrowia, dla zakażonych SARS-CoV-2 do tej pory przygotowanych zostało 29 tysięcy miejsc w szpitalach, z czego połowa jest już zajęta. Od początku trwania epidemii w całym kraju zakażonych zostało 208 tysięcy osób.

Obostrzenia w Czechach

W środę czeskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1965 nowych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2. Łącznie, od początku epidemii, w kraju wykryto 34 tys. infekcji. Zmarło 636 osób, w tym tylko we wrześniu 211 chorych.

Od początku miesiąca w kraju odnotowano jeden z największych wzrostów liczby przypadków zakażenia koronawirusem w Europie na mln mieszkańców, co skłoniło rząd do ponownego wprowadzenia pewnych obostrzeń, takich jak noszenie maseczek w przestrzeni publicznej.

Zobacz wideo Kiedy powstanie szczepionka lub lek na koronawirusa?

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl