Koronawirus. Pogarsza się sytuacja w Europie. Merkel ostrzega Niemców. Rekordy zakażeń na Wyspach i w Holandii

Ponad milion ofiar śmiertelnych i 33,5 miliona zakażeń - to bilans pandemii koronawirusa na świecie podawany przez naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Milion osób zmarło na COVID-19 w ciągu niecałych 10 miesięcy. Tymczasem w wielu regionach szybko przybywa zakażonych. Wprowadzane są też nowe restrykcje. Coraz bardziej pogarsza się sytuacja epidemiczna w wielu krajach Europy, w tym zwłaszcza w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii i we Włoszech.

Najwięcej zakażonych SARS-CoV-2 zmarło w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Indiach. Ofiary śmiertelne w tych trzech krajach stanowią niemal połowę ofiar na świecie. Mike Ryan ze Światowej Organizacji Zdrowia podkreśla jednak, że w wielu regionach nie wykrywa się wszystkich przypadków, m.in. ze względu na stosunkowo niską liczbę przeprowadzanych testów.

Podawane liczby prawdopodobnie są więc zaniżone - zarówno gdy chodzi o liczbę zakażonych, jak i zmarłych

- powiedział.

Merkel ostrzega Niemców: Dzienna liczba zakażeń może przekroczyć 19 tysięcy

We wtorek niemiecka kanclerz Angela Merkel omówiła z premierami krajów związkowych kolejne kroki w walce z pandemią. Głównym punktem wideokonferencji z szefami lokalnych rządów było omówienie środków zaradczych w związku z zaobserwowaną ostatnio w Niemczech rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19. Merkel, cytowana przez agencję Bloomberga, powiedziała, że kraj musi działać szybko, aby uniknąć tego samego gwałtownego wzrostu liczby przypadków, które obserwowano w sąsiednich krajach, np. we Francji. Ostrzegła Niemców, że niebawem dzienna liczba zakażeń może przekroczyć 19 tysięcy.

Na późniejszym briefingu w Berlinie kanclerz Angela Merkel zażądała dokładnego zbadania lokalnych źródeł infekcji. W walce z pandemią priorytetowo mają zostać potraktowane szkoły, przedszkola oraz gospodarka. Natomiast ci, którzy utrudniają służbie zdrowia śledzenie łańcuchów zakażeń poprzez podawanie fałszywych danych osobowych, muszą się liczyć z nałożeniem kary pieniężnej w wysokości 50 euro. W miastach, gdzie liczba zakażeń wynosi powyżej 35 na 100 tysięcy mieszkańców, w prywatnych imprezach towarzyskich nie może uczestniczyć więcej niż 25 osób. Obecny w Berlinie premier Bawarii Markus Söder przekonywał, że jedynie w ten sposób uda się uniknąć kolejnego zamrożenia życia publicznego. Wcześniej szef CSU w rozmowie z "Süddeutsche Zeitung" powiedział, że na zimę potrzebny jest w Niemczech "wiążący i jednolity zbiór przepisów", jak w Austrii.

Z ustaleń Instytutu im. Roberta Kocha wynika, że w ciągu ostatniej doby odnotowano w Niemczech 2089 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Do gwałtownego wzrostu infekcji doszło szczególnie w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Rekord zakażeń na Wyspach i w Holandii

Jak podaje Reuters, w Wielkiej Brytanii w ciągu doby stwierdzono 7 143 nowych przypadków koronawirusa, co jest najwyższą, jak dotąd, dzienną liczbą zakażeń. Odnotowano również najwyższą liczbę ofiar śmiertelnych od 1 lipca - w ciągu 24 godzin zmarło 71 chorych. Brytyjski rząd próbuje ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, dlatego w kraju wprowadzane są nowe restrykcje.

Nie najlepiej jest także w Holandii. Jak poinformował holenderski Narodowy Instytut Zdrowia, we wtorek stwierdzono 3 011 nowych przypadków infekcji SARS-CoV-2. To najwyższa, jak dotychczas, dzienna liczba zachorowań - wcześniejsza, zaraportowana w niedzielę, wynosiła 2 995 zakażeń.

Petro Poroszenko chory na COVID-19

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zachorował na COVID-19. O swoim zakażeniu koronawirusem poinformował w jednej z sieci społecznościowych. Napisał, że w związku z tym musi zrobić przerwę w swoich podróżach po Ukrainie i zostać w domu. Zaapelował do Ukraińców, aby zachowywali środki ostrożności przed zakażeniem wirusem.

Na Ukrainie od początku epidemii zanotowano ponad 200 tys. przypadków SARS-CoV-2. Ostatniej doby zdiagnozowano ponad 3 600 nowych przypadków.

Włochy: coraz więcej chorych na oddziałach intensywnej terapii

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarły 24 osoby zakażone koronawirusem - o osiem więcej niż dzień wcześniej. Ponownie stale wzrasta też liczba hospitalizowanych i zakażonych. We wtorek wykryto blisko 1650 nowych przypadków, ponad 150 więcej niż w poniedziałek. Wykonano ponad 90 tys. testów. Co pocieszające, stwierdzono również rekordową liczbę 1300 wyzdrowień. Jednak liczba osób, u których stwierdzono zakażenie, zbliża się do 51 tys. Znów o kilkadziesiąt osób wzrosła liczba pacjentów w szpitalach. Jest ich obecnie ponad trzy tysiące. Ekspertów niepokoi ciągły wzrost liczby pacjentów na oddziałach intensywnej terapii. Leży na nich w tej chwili ponad 270 osób. Zakażenia wykryto we wszystkich regionach Włoch, najwięcej, blisko 300, w Kampanii.

Koronawirus w Europie. Wprowadzane są nowe obostrzenia

Nowe restrykcje wprowadzają właśnie kraje Europy, które są najmocniej dotknięte drugą falą wirusa. Chodzi m.in. o Francję, Hiszpanię czy Belgię. W Grecji zanotowano pierwszy zgon zakażonego wirusem migranta.

W Izraelu władze zastanawiają się nad wprowadzeniem ograniczeń w demonstracjach społecznych, a w kraju od piątku obowiązuje lockdown. Z kolei w Kenii po pół roku przerwy otwarto właśnie wszystkie puby. Zamknięte pozostają jednak szkoły.

Pierwsze przypadki wirusa SARS-CoV-2 wykryto pod koniec ubiegłego roku w Chinach. Od tego czasu patogen rozprzestrzenił się w sumie do 188 krajów.

Zobacz wideo Kiedy powstanie szczepionka lub lek na koronawirusa?
Więcej o: