Koronawirus w Polsce. Czym są strefy żółte i czerwone? Jakie nowe obostrzenia w nich obowiązują?

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu wprowadzone zostaną nowe obostrzenia sanitarne we wszystkich strefach - zarówno w żółtych i czerwonych, jak i zielonych. Ma to związek ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem odnotowywanych w ostatnich dniach w całym kraju.

Latem rząd zmienił strategię walki z epidemią koronawirusa. Obostrzenia sanitarne nie obowiązują już na terenie całej Polski, ale ograniczone są do powiatów, w których wzrost zakażeń jest większy niż w reszcie kraju (gdzie obowiązują tzw. strefy zielone). Powiaty z dodatkowymi ograniczeniami dzielą się na dwa obszary: żółty oraz czerwony. Lista miejsc, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia, jest na bieżąco monitorowana i może ulegać zmianie w zależności do postępów epidemii w kraju. 

Obecnie w strefie żółtej znajduje się 19 powiatów: brzeski (woj. opolskie), suski (woj. małopolskie), limanowski (woj. małopolskie), myślenicki (woj. małopolskie), nowotarski (woj. małopolskie), tatrzański (woj. małopolskie), trzebnicki (woj. dolnośląskie), otwocki (woj. mazowieckie), przasnyski (woj. mazowieckie), kłobucki (woj. śląskie), Sopot (woj. pomorskie), działdowski (woj. warmińsko-mazurskie), nidzicki (woj. warmińsko-mazurskie), piotrkowski (woj. łódzkie), międzychodzki (woj. wielkopolskie), gostyński (woj. wielkopolskie), bytowski (woj. pomorskie), milicki (woj. dolnośląskie), aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie).

W strefie czerwonej znajdują się zaś dwa powiaty: głubczycki w województwie opolskim i kartuski w województwie pomorskim.

Koronawirus. Strefy żółte i strefy czerwone - nowe obostrzenia

Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia wprowadzone zostaną nowe ograniczenia dla zgromadzeń i wesel. W strefie zielonej limit uczestników zostanie zmniejszony ze 150 do 100 osób, w żółtej - do 75, natomiast w strefie czerwonej pozostanie bez zmian i nadal będzie wynosił 50 osób. Minister Niedzielski podkreślił, że w ostatnim czasie wesela i różnego typu imprezy rodzinne stały się poważnymi ogniskami zakażeń koronawirusem.

W strefie czerwonej wprowadzony zostanie nowy typ obostrzenia, który dotychczas w niej nie obowiązywał. Punkty gastronomiczne, restauracje, bary i puby będą czynne nie dłużej niż do godziny 22:00.

Trzecią modyfikacją obostrzeń będzie obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu także w strefie żółtej. Do tej pory było to konieczne tylko w strefach czerwonych.

Minister zdrowia przypomniał także, że używanie maseczek jest jednym ze sposobów ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Zobacz wideo Kiedy powstanie szczepionka lub lek na koronawirusa?
Więcej o: