Nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych - jesienna strategia walki MZ z koronawirusem

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach, które obowiązywać będą głównie w strefach żółtych i czerwonych. Dla całego kraju zmienią się natomiast zalecenia dotyczące organizacji imprez masowych, w tym m.in. wesel.

- Będziemy stosowali nowe narzędzia walki z koronawirusem - powiedział minister zdrowia podczas konferencji prasowej. Jesienny plan walki z epidemią obejmuje wprowadzenie trzech ograniczeń. Większość z nich obejmie głównie strefę czerwoną.

Ministerstwo Zdrowia: nowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa

Pierwsze ograniczenia dotyczą zgromadzeń i wesel. W strefie zielonej uroczystości te ograniczone zostają do 100 osób (poprzednio było to 150 osób). W strefie żółtej można organizować imprezy do maksymalnie 75 osób, a w strefie czerwonej do 50 osób. - W ostatnim czasie, zwłaszcza w Małopolsce, wesela były odpowiedzialne za ponad 10 proc. udziału w zachorowaniach na koronawirusa. To nie jest wskazanie intuicyjne, tylko jest wynikiem analizy danych - dodał Adam Niedzielski.

Drugie ograniczenie dotyczy działań punktów gastronomicznych - barów i pubów. W czerwonej strefie będą one mogły być otwarte tylko do godziny 22:00. Decyzja ta wynika z zakończenia sezonu letniego i likwidowania ogródków gastronomicznych. 

Trzecie obostrzenie to obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu. Obowiązek ten nadal dotyczy strefy czerwonej, a na dodatek poszerzony będzie także o strefę żółtą. Minister zdrowia przypomniał także o zasadzie DDM. - Dezynfekcja, dystans i maseczki to mechanizm społecznej odpowiedzialności, który pozwala skutecznie bronić się przed eskalacją pandemii. Proszę nie nabierać się na głosy niepoparte dowodami naukowymi. Maseczka chroni przed zakażeniem - dodał Niedzielski.

- Obostrzenia wejdą w życie poprzez rozporządzenie, które będzie przygotowane w tym tygodniu. Jest wynikiem na eskalację pandemii - dodał na zakończenie szef resortu zdrowia.

Zobacz wideo Kiedy powstanie szczepionka lub lek na koronawirusa?
Więcej o: