Koronawirus w Polsce. Rzecznik GIS wylicza, w które dni wykrywa się najwięcej zakażeń

Według Jana Bondara najwięcej zakażeń koronawirusem pojawia się zwykle parę dni po weekendowych imprezach. Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego w rozmowie z Polskim Radiem 24 ostrzega przed niebezpiecznymi spotkaniami towarzyskimi.

Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, przewiduje, że jesienią możemy spodziewać się 30 tysięcy przypadków zachorowań na grypę. W połączeniu ze zwiększeniem liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 poważnemu obciążeniu może w efekcie ulec polska służba zdrowia.

- Rozpoczyna się sezon infekcji wirusowych - alarmuje rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Do największej liczby zakażeń dochodzi podczas dużych spotkań, podczas których nie są przestrzegane obostrzenia.

Koronawirus w Polsce. Rzecznik GIS mówi, kiedy wykrywa się największą liczbę zakażeń

To jest efekt sobót, czyli spotkań towarzyskich, mniejszej dyscypliny społecznej. Piątek i sobota to są spotkania, a szczyty zachorowań notowane w laboratoriach to są czwartek i piątek. To wynika z biologii tego wirusa

- mówił Jan Bondar. Po paru dniach od weekendowych spotkań dochodzi do pojawienia się objawów zakażenia.

Rzecznik GIS przypomniał o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, czyli częstszym myciu rąk i noszeniu maseczek. Jeśli zauważamy u siebie objawy choroby, należy pozostać w domu, a w przypadku ich nasilenia, skontaktować się z lekarzem POZ - najlepiej korzystając z teleporady.

Zobacz wideo Imprezy masowe odwołane. Zobacz, które wydarzenia nie odbędą się w terminie
Więcej o: