Jarosław Pinkas: Do 15 października będzie 1000-1500 przypadków koronawirusa dziennie

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas powiedział, że do 15 października liczba rejestrowanych przypadków koronawirusa w Polsce może wynosić do 1500 dziennie. Po tym okresie mamy odnotować spadek.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas był gościem Programu Trzeciego Polskiego Radia. Mówiąc o prognozowanym przebiegu epidemii koronawirusa w Polsce, stwierdził, że do 15 października będzie spory wzrost zakażeń w granicach 1000-1500 przypadków dziennie, ale po tym terminie zaobserwujemy spadek. Szef GIS ocenił, że "liczba zachorowań będzie stosunkowo duża, ale nie niepokojąca". Jednocześnie stwierdził, że spodziewano się większego przyrostu liczby zakażonych. 

Jarosław Pinkas: Z powrotem uwierzyliśmy, że jest pandemia

Gość "Salonu Politycznego Trójki" zaznaczał, że większość Polaków zachowuje się rozsądnie i zasłania ust i nos w miejscach, gdzie jest to obowiązkowe. Jednocześnie podkreślił, że lekceważenie pandemii, przekonywanie, że jej nie ma lub że jest ona elementem spisku, jest szkodliwym trendem.

- Z powrotem uwierzyliśmy, że jest pandemia, jest wirus i że jesteśmy zagrożeni. [...] Noszenie maseczki powinno być naszym szlachetnym obowiązkiem. Nosimy je przede wszystkim dla tych, którzy są najbardziej zagrożeni - mówił Pinkas.

Zobacz wideo Katarzyna Hall: Szkoła powinna mieć możliwość elastycznego reagowania

Główny Inspektor Sanitarny został zapytany o strategię walki z epidemią. Przyznał, że jeśli będzie notowany duży wzrost zakażeń w sąsiadujących koło siebie powiatach lub województwach, niewykluczone, że obostrzeniami zostanie objęte większe terytorium.

- My analizujemy sytuację w każdym powiecie oddzielnie. Mamy kilka parametrów, które sygnalizują, że powinniśmy podjąć istotne działania. [...] Jesteśmy przygotowani do dyskusji na temat wprowadzania innych restrykcji, ale do tego jest rządowy zespół zarządzania kryzysowego kierowany przez premiera - powiedział Jarosław Pinkas

Więcej o: