Kolęda 2020 będzie inna niż zawsze. Katowicka kuria wydała wytyczne dla księży

Archidiecezja katowicka wydała kapłanom wytyczne dotyczące tegorocznych wizyt duszpasterskich. Wynika z nich, że kolęda 2020 w tradycyjnej formie się nie odbędzie.

"Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie tzw. kolędy w tradycyjnej formie. Odwiedziny duszpasterskie ograniczamy wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy" - poinformowała katowicka kuria, a za nią poszczególne parafie, w tym parafia w Radlinie i Pszczynie. W ogłoszeniach parafialnych pojawiły się informacje o mszach świętych, które w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia będą prowadzone w intencji parafian z poszczególnych ulic.

Ograniczenia dotyczące kolędy 2020 wprowadzono na razie jedynie w archidiecezji katowickiej, która dotychczas rozpoczynała odwiedziny duszpasterskie jako pierwsza. Można się spodziewać, że podobne regulacje zostaną wprowadzone także przez inne kurie. 

Zobacz wideo Nauczyciel roku 2018: Nie ukryjemy się przed wirusem pod peleryną niewidką

Koronawirus w Polsce. Liczba dziennych zakażeń wzrasta

Informacja o rezygnacji z tradycyjnej formy kolędy w archidiecezji katowickiej pojawiła się w czasie, gdy w Polsce wzrosła liczba zakażeń koronawirusem. W piątek i w sobotę odnotowano ponad 1500 nowych przypadków na dobę, w niedzielę przybyło ich 1350. Eksperci szacują, że w najbliższych tygodniach liczby te będą jeszcze wyższe.

Więcej o: