Ministerstwo Zdrowia: 1350 nowych przypadków koronawirusa. Rośnie liczba zajętych respiratorów

W ciągu ostatniej dobry wykryto 1350 nowych przypadków koronawirusa - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Zmarło osiem osób chorujących na COVID-19. Liczba zakażeń jest mniejsza niż w ostatnich dwóch dniach, ale wciąż rekordowo duża.

Mamy 1350 nowych przypadków zakażenia koronawirusem z województw - podało w niedzielnym komunikacie Ministerstwo Zdrowia. W ciągu ostatniej doby zmarło ośmioro pacjentów z COVID-19 w wieku od 51 do 84 lat. 

Najwięcej nowych przypadków potwierdzono w województwach: mazowieckim (193), pomorskim (191), małopolskim (152) oraz wielkopolskim (102).

Liczba nowych zakażeń jest niższa niż w dwóch poprzednich dniach, kiedy zbliżała się do 1600. Jednak wciąż to jeden z najwyższych dziennych przyrostów chorych od początku epidemii

Rośnie liczba zajętych respiratorów i łóżek

W ostatnich dniach rośnie liczba pacjentów wymagających hospitalizacji i użycia respiratora.

W czwartek 24 września zajętych było 91 respiratorów. Do niedzieli ta liczba wzrosła do 124, zatem o zwiększyła się o ponad jedną trzecią w ciągu trzech dni. Obecnie na oddziałach zakaźnych jest 2223 pacjentów chorujących na COVID-19. Jeszcze w czwartek było ich 1964, zatem ta liczba wzrosła o 13 proc. 

- Mamy respiratory, mamy miejsca na oddziałach zakaźnych - zapewnił w niedzielę w Radiu ZET szef GIS Jarosław Pinkas. Powiedział, że władze zrobią wszystko, żeby łóżek w szpitalach nie zabrakło. Dodał, że możliwe jest przesuwanie miejsc między szpitalami i powrót do szpitali jednoimiennych. Podkreślił, że większość pacjentów przechodzi COVID-19 bezobjawowo lub z niewielkimi objawami.