Wielka Brytania. Ochotnicy zakażą się koronawirusem. Sprawdzą skuteczność szczepionek na COVID-19

Wielka Brytania przeprowadzi test skuteczności szczepionek na koronawirusa na osobach, które celowo zakażą się SARS-CoV-2. To będą pierwsze tego typu badania na świecie. Do testów zgłosiło się już 2 tysiące ochotników.

Badania w Wielkiej Brytanii mają rozpocząć się w styczniu następnego roku. Badacze podkreślają, że testy mają zawęzić szerokie spektrum dostępnych szczepionek. W badaniu będą mogły wziąć udział wyłącznie osoby młode i zdrowe, które wyrażą na to zgodę.

Wielka Brytania. Testy szczepionek na koronawirusa. Ochotnicy celowo zakażą się SARS-CoV-2

Ochotnicy biorący udział w testach dostaną odpowiednią dawkę szczepionki, a po około miesiącu zostaną celowo zakażone SARS-CoV-2. Jednym z wyzwań dla naukowców będzie wyselekcjonowanie odpowiedniego szczepu wirusa, który obecnie krąży w populacji oraz nie jest w stanie przeciążyć układu odpornościowego ochotników.

Ochotnicy będą przebywać pod stałą obserwacją lekarzy. Dzięki kontrolowanemu procesowi zakażenia koronawirusem, naukowcy będą w stanie dokładnie określić skuteczność wszystkich badanych szczepionek. "Financial Times" donosi, że na badania zapisało się już 2 tys. osób.

- W obliczu bezprecedensowego zagrożenia ze strony koronawirusa, etycznym imperatywem jest przeprowadzenie dobrze kontrolowanych badań w celu opracowania szczepionki, a następnie zidentyfikowania najlepszych szczepionek - powiedział Dominic Wilkinson z Uniwersytetu w Oxfordzie. - Wyniki, które są rezultatem badań klinicznych najprawdopodobniej nie są najlepsze - dodaje.

Kluczowe dla badaczy będzie również to, aby posiadać odpowiedni "środek ratunkowy", który nie dopuści do powstania poważnej choroby wśród uczestników badań. Brytyjczycy zastosują lek remdesivir, którego skuteczność przeciw objawom COVID-19 została już potwierdzona.

Zobacz wideo Co dalej z ustawami o ochronie zwierząt i o bezkarności urzędników?