Koronawirus. Unia Europejska mówi o konieczności zaostrzenia restrykcji. "To może być nasza ostatnia szansa"

Unia Europejska przeanalizowała ryzyko związane ze zbliżającą się drugą falą pandemii koronawirusa i zaapelowała do państw członkowskich, aby były gotowe do zaostrzenia restrykcji takich jak nakaz noszenia maseczek.

24 września Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób opublikowało zaktualizowaną ocenę ryzyka, która dotyczy pandemii COVID-19 oraz zestaw wytycznych na temat niefarmakologicznych sposobów unikania zakażenia takich jak higiena rąk czy zasłanianie ust i nosa.

Europejska komisarz: Nie możemy stracić czujności

Agencja Unii Europejskiej stwierdziła w wyniku analiz, że środki, które podejmowały państwa członkowskie, nie zawsze były wystarczające, aby ograniczyć ryzyko zakażenia. Z tego powodu wspólnota zaapelowała, aby kraje należące do UE były gotowe  na zaostrzenie restrykcji z uwagi na zbliżającą się drugą falę epidemii.

- Dzisiejsza nowa ocena ryzyka wyraźnie pokazuje, że nie możemy stracić czujności. Ponieważ w niektórych państwach członkowskich liczba przypadków jest wyższa niż podczas szczytu w marcu, jest oczywiste, że kryzys nie jest za nami. Jesteśmy w decydującym momencie i każdy musi działać zdecydowanie i korzystać z narzędzi, które mamy. Oznacza to, że wszystkie państwa członkowskie muszą być gotowe do wprowadzenia środków kontroli natychmiast i we właściwym czasie, przy pierwszych oznakach potencjalnych nowych ognisk. To może być nasza ostatnia szansa na uniknięcie powtórki z zeszłej wiosny - powiedziała komisarz ds. Zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides.

- Obecnie obserwujemy niepokojący wzrost liczby przypadków COVID-19 wykrywanych w Europie. Dopóki nie będzie dostępna bezpieczna i skuteczna szczepionka, szybka identyfikacja, testowanie i kwarantanna osób z grupy wysokiego ryzyka to jedne z najbardziej skutecznych środków ograniczających przenoszenie. Obowiązkiem każdego jest również przestrzeganie niezbędnych środków ochrony osobistej, takich jak dystans fizyczny, higiena rąk i przebywanie w domu w przypadku złego samopoczucia. Pandemia jest daleka od zakończenia i nie wolno nam tracić czujności - wtórował jej dyrektor Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób Andrea Ammon.

Zobacz wideo Uczelnie przygotowują się na nowy rok akademicki. Koronawirus stworzył nowe obszary do badań naukowych

ECDC: Środki zapobiegawcze były niewystarczające lub nieodpowiednio stosowane

Z analizy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wynika, że sytuacja epidemiczna na terenie Unii Europejskiej jest zróżnicowana. W niektórych państwach członkowskich stwierdzono wzrost liczby zakażeń wśród osób w wieku 15-49 lat, w innych wrosła liczba zakażonych wśród osób starszych oraz zgonów. ECDC pisze, że "obserwowane zwiększone poziomy transmisji wskazują, że zastosowane niefarmaceutycznych rozwiązań nie przyniosło zamierzonego efektu albo dlatego, że przestrzeganie środków nie jest optymalne lub dlatego, że środki te nie są wystarczające, aby zmniejszyć lub kontrolować zagrożenie".